Sinop

Sinop

Sinop'un Tarihi Tanıtımı

 


Sinop Yüzölçümü: 5.862 km²

Sinop Nüfusu: 219.733

Sinop İlçeleri: Boyabat, Gerze, Ayancık, Durağan, Türkeli, Erfelek, Saraydüzü, Dikmen, Merkez.

205 bin civarında olan Sinop Nüfusu ile Türkiye'nin kuzeyinde KastamonuÇorum ve Samsun'a komşu olan Sinop, Kale ve tersaneleriyle ünlü olup  Antik çağda yoğun ticari ve kültürel yaşantıya sahip olmuştur.Eski adı 'Sinope' olan kenti rivayete göre Yunan Mitolojisinde adı geçen Irmak Tanrısı Asopos'un su perisi kızlarından Sinope tarafından kurulmuştur. Eski dönemlerde "Paflagonya" adı verilen bölgenin en önemli liman kenti olan Sinop,günümüzde de deniziyle ve antik çağlardan beri orataya çıkan ticaretteki gelişmesiyle önemli rol oynamaya devam etmektedir.Dünyaca bilinen Sinop'lu Diyojen ( Diogenes ), Necmettin Erbakan, Osman Pamukoğlu, Ahmet Şimşirgil gibi bilim adamları ve siyatsetçiler Sinop'lu ünlüler arasındadır. Yemyeşil ormanları ve plajları ile ziyarete gelen misafirlerine doğal güzellikler sunmakta olan Sinop Kenti, Artvin, Rize, Trabzon gibi Karadeniz'in en güzel ormanlarına ve piknik alanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Çok eskiye dayanan Sinop'un Tarihinde, Hitit İmparatorluğu, Frigler, Lidyalılar, Persler,Selevkesler, Romalılar, Bizans İmparatorluğu, Selçuklu Devleti, Candaroğlu Beyliği ve Osmanlı Devletlerinin hüküm süremesine rağmen şehir muazzam doğal güzelliğinden bir şey kaybetmemiştir.Günümüzde ise,Yemyeşil doğasının yanı sıra tertemiz denizi ile de Türkiye'de ki denize kıyısı olan Şehir Merkezleri içerisinde denize girilebilecek ender şehirlerden de bir tanesidir Sinop Şehri.Tabii ki Sinop'un Denizi'nin bakir kalmasının en önemli nedeni şüphesiz ki;Sinop'un Sanayiisinin yok denecek kadar az olmasıdır.Fatih Sultan Mehmet'in tabiri ile 'Ceziretül-Uşşak' kenti, sınırları içerisinde bir çok büyüleyici doğal güzellik barındırmakta olduğundan her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekmektedir. Sinop'ta 5 yıldızlı otel bulunmamasına rağmen Sinop Pansiyonları ve Sinop Konuk Evleri standartların çok üstünde hizmet vermektedir.Karadeniz'in incisi olan kentte Tatil için rotanızı çevirdiğinizde gezmek için onlarca alternatifiniz olacaktır.Hamsilos Koyu, İnaltı Mağarası, Erfelek Şelalesi ve Sinop'un önemli Tarihi yerlerinden olan Sinop Kalesi, Sinop Cezaevi gibi Sinop'un gezilecek yerleri arasında bizlerin de hayran kaldığı yerlerin bır kısmını sizler için derledik;

 


Sinop'ta Gezilecek Yerler

 


Sinop Kalesi: M.Ö.7. yüzyılda şehri korumak amaçlı yaptırılmıştır.Selçuklu Devleti, Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu dönemlerinde kullanılmıştır.Sinop tarihinin bu mekanının bir kısmı orjinalliğini korumaktadır.Ayrıca, kalenin iki giriş kapısı bulunmaktadır.Sinop'un tarihine ışık tutan Sinop Kalesi'ni, Sinop'ta gezilecek yerler listenizde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

İnceburun  Feneri :  Sinop iline yaklaşık 20 km.lik mesafede bulunan İnceburun Feneri, Ayancık yolu üzerinden ulaşılabilir.1863 yılında yapılan fenerde, uzun yıllardır bir aile yaşıyor olması ilginçtir.12 metre yükseklikte kulesi vardır. Türkiye'nin en kuzey ucunda yer alması nedeniyle, ülkemizin en önemli fenerlerinden biri olmuştur. Sahil kenarında, düzlük bir yerde bulunan sıradışı fener Sinop'ta Görülecek Yerler listenizde bulundurabilirsiniz.

İnaltı Mağarası: Mağara denizden 1070 metre yüksekliktedir.Sinop'un Ayancık ilçesine 40 km. mesafededir. 50 metre aşağısına kadar araçla çıkılabilir. Geri kalan kısmı merdivenle çıkılır. İnaltı Mağarası'nın içinde sarkıtlar, dikitler, sütunlar, damlataşlar, damlataş havuzları görülür. İnaltı Mağarası, bu görkemli görüntüsü ile,gelen ziyaretçileri büyülemektedir. Ayrıca mağaranın önünde güzel bir kır kahvesi bulunmaktadır. Kısacası İnaltı Mağarası'nı Sinop Tatilinizde görmeden ayrılmayın.

Erfelek Şelaleleri :  Yeşilliği ve manzarasıyla, harika bir görünüme sahip olan Erfelek Şelalesi,  son dönemlerde dağ ve doğa turizmi olarak, oldukça fazla ziyaretçi almaktadır.Sinop'un doğal güzelliklerine müthiş bir örnek olan Erfelek Şelalesi, yapılan Karadeniz turlarının içinde önemli sıralara yükselmiştir.Sinop'ta görülecek yerlerden birisi de Tatlıca Şelaleleri'dir. Alabalıkları , buz gibi suyu ve 28 tane büyüklü küçüklü şelaleleri vardır. Bu muhteşem doğa harikasını görmeye gelen ziyaretçi sayısı oldukça fazlasdır.Sinop gezilecek yerler lokasyonlarınıza almanızı sizlerede önermekteyiz.

Tarihi Sinop Cezaevi: Bu cezaevinin bulunduğu yer Karadeniz'in en büyük tersanesi idi.Kalenin iç tarafına, eski tersane kısmına yapılmıştır.Çevresi yüksek kalelerle kaplıdır. Bu yüzden kaçılması imkansız cezaevi özelliği taşımaktadır.Kesin bir belge olmamamsına rağmen rivayette Nazım Hikmet Ran, Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Ahmet Bedevi Kuran, Refii Cevat, Hüseyin Hilmi, Burhan Felek, Osman Cemal Kaygılı, Celal Zühtü Benneci, Sebahattin Ali, Kerim Korcan, Osman Deniz, Zekeriya Sertel gibi şair ve yazarlar'ın da ceza yattığı Sinop Cezaevi, Türkiye'nin en bilinen cezaevi olup şu an müze halinde turizme açılmıştır.Sinop Tarihinin en bilinen bu tarihi mekanı olan Sinop Cezaevi,  Sinop'un gezilecek yerleri listenize kesinlikle koymalısınız.

Sinop Akgöl : 1200 metre yüksekliğinde olan yaylada bulunan bu  göl orman içerisinde piknik yapmaya ve trekking sporu için oldukça uygun konumdadır.Sinop Akgöl, doğa ve macera tutkunlarının Sinop'un Doğal güzellikleri  listesine koyması gereken bir nokta.

Babaçay Kanyonu : Havaların ılımlı olduğu dönemlerde doğaseverlerin dikkatini çeken parkurlarıyla meşhur bu kanyonda yeşillikler eşliğinde güzel bir yüyüyüş yapabilirsiniz.Sinop'un Ayancık ilçesinde bulunan bu kanyon parkurunun sonunda İnaltı Mağarası yer alıyor. Sinop ziyaretinizde Babaçay Kanyonu'nu görmeden kesinlikle kentten ayrılmayın.

Boyabat Kaya Mezarlıkları :  Bu kaya mezarıkları günümüze kadar gelen en sağlam yapı olmakla birlikte Kalker Kayaları'na oyularak 200 metre mesafeye yayılıyor.Paflagonyalılar tarafından yapılan bu mezarlıklar aslan figürlü sütun başlıkları ve kare şeklindeki sütun kaideleri ile görmeye değer Sinop'un tarihi yerlerindendir.

Hamsilos Koyu :  Karadeniz'in en çok sevilen yerlerinde biri olan bu koyun asıl adı Hamsoros olmasına rağmen Halk tarafından Hamsilos olarak bilinmektedir.Günümüzde balıkçı teknelerinin kötü hava şartlarında sığındığı Hamsilos Koyu,eski dönemlerde de savaş gemilerinin saklandığı bir liman görevi sağlamaktaydı.Gün batımı sırasında eşsiz güzelliğe sahip olan Hamsilos Koyu, Sinop Şehir Merkezine, 11 km. mesafededir. Bu güzel yer Buzul Çağı'nda, Karadeniz'in komple donduğu zaman, buzullar erirken oluşmuştur.Her karış toprağı ayrı bir doğa güzelliği olan Anadolu'nun Kapadokya gibi Hamsilos Koyu oluşumu da Türkiye'de tek örnektir. Hamsilos Koyu, günümüzde milli park olup, bazı dönemlerde festivaller düzenlenmektedir. Sinop halkının sık sık gittiği piknik alanı olan Hamsilos Koyu,kesinlikle Sinop'ta görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Sinop Balatlar Kilisesi:  Romalılar döneminde hamam olarak kullanılan bu yapıt Bizans döneminde kiliseye çevrilmiş 2000 yılında halka açık hale getirlimiştir. Çok geniş bir alana inşa edilmiştir. Geniş bir avlusu vardır. Kilise dikdörtgen yapılı olup sadece üst yapısı sağlam kalmıştır. Bizans yapı tekniğinin güzel bir örneği olan kilisenin tüm duvarlarında 4 sıra tuğla kullanılmıştır.Sinop'un tarihi yerleri listenize Balatlar Kilisesi'ni de koymanızı tavsiye ederiz.

Sinop Mobil ve Korucuk Köyü: Sinop'da denize girmek isterseniz ilk olarak sakin ve çarşaf gibi deniz kıyısı olan, birçok rahatsızlıklara iyi gelen eşsiz kumsalıyla dikkat çeken Mobil ve Korucuk Köyü'nü tercih etmelisiniz. 

Karakum Plajı : Bu bölge insan eli değmemiş güzellikleri ve sakin plajıyla, Sinop Merkez'e 3 km mesafesiyle herkesin dikkatini çekiyor. Boztepe Yarımadası'nda yanardağın patlamasıyla kül ve kumların denizin dibinde oluşturduğu siyah renk plaja farklı bir güzellik katmıştır.

Sinop Akliman :  Piknik alanı olan şehir merkezine 9 km mesafede olan Akliman uzun ve denize girmeye müsait plajı ile çok önemli  konumdadır.Sinop tatilinizde burası denize girebileceğiniz harika yerdir.Sizde, Sinop'un gezilecek yerleri listenize koymalısınız.

Boyabat Kalesi: Sinop'un Boyabat ilçesinin bulunduğu yerdedir. Gökırmak Vadisi'nde bir tepe üzerinde kurulmuştur. Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntılar bulunmaktadır. Boyabat Kalesi  kurulduğu kayalıkların doğal yapısına uygun malzemelerle yapılmıştır. Kalenin bugünkü hali, Osmanoğulları zamanında yaptırılmış olup Sinop'un Tarihine kazandırılmıştır. 

Paşa Tabyaları: Sinop iline 3 km. uzaklıktaki Nisi Köyü'ndedir.Burası19. yüzyılda karakol olarak memleketi korumak amaçlı yapılmıştır. Osmanlı Dönemi'ne ait mimariler mevcuttur. İki katlı inşa edilmiştie. İçerisne, asker koğuşları, cephanelik, top yuvaları, siperler ve taş örülü duvarlar yapılmıştır.

Tarihi Medrese: Sinop şehir merkezinde yer alan medrese, Selçuklu Veziri Süleyman Pervane tarafından  yeptırılmıştır. Pervane Medresesi adını da buradan almıştır.1262 yılında şehrin ikinci kez alınışının adına yaptırılan medrese, dikdörtgen planlıdır. Avlunun ortasında sekizgen şadırvan vardır. Beşerli on adet küçük küçük odalar ve bu odaların her birinde ocak ve dışarıya bakan pencereleri mevcuttur. Sinop'un tarihine şahitlik etmiş olan Medreseyi Sinop'ta gezilecek yerler listenize koymalısınız.

Seyit Bilal Hazretleri Türbesi: Sinop ili merkezindedir.1280 yılında yaptırılmıştır. Kenarları kafesle çevrili, kitabesiz ahşap sandukadır. Türbenin içinde 1 büyük, 1 küçük ve 2 orta olmak üzere toplam 4 sanduka vardır. Uzun yıllardır Sinop tarihinden bulunan Seyit Bilal Hazretleri Türbesi görülmeye değer bir eser.

 


Sinop'a Ulaşım

 


Türkiyenin güzel kentlerinden bir tanesi olan Sinop'a; İstanbulAnkaraİzmirBursa, Antalya ve Erzurum gibi illerden düzenli olarak Otobüs seferleri düzenlenmektedir. Sinop Havayolu ulaşımınız için Sinop Havalimanı üzerinden yapabilirsiniz.Sinop Hava limanı, Sinop'a sadece 8 km mesafededir. Sinop Havalimanı transferi için diğer bir kuruluşumuz olan Arsis Vip Transfer'den detaylı bilgi alabilirsiniz. Sinop Denizyolu ulaşımınız için Sinop Merkez'de bulunan Sinop Limanı'nı kullanabilirsiniz. Türkiye'nin önemli liman kentlerinden biri olan Sinop, Medcruise ağına dahil edilmiş olup,dünya ünlü Kruvaziyer gemilerini de ağırlamaktadır.

 


Sinop'ta Konaklama

 


Muazzam doğası ve tarihi dokusuyla Karadeniz bölgesinin şirin illerinden olan Sinop tatilinizde konaklayabileceğiniz, Sinop Otelleri, Sinop Konuk evleri ve pansiyonları mevcuttur. Tatil Evi Kiralama ve Villa Kiralama sektörünün öncü firmalarından olan Dream Of Holiday çok yakında,Sinop Günlük Kiralık Daire, Sinop Konuk Evi kiralama ve Kiralık Sinop Evleri ile siz misafirlerimize Sinop ve çevresinde hizmet sunacaktır.

Arsiat Turizm Tic. A.Ş. Kalenet