Sakarya

Sakarya

Sakarya-Adapazarı'nın Tarihi Tanıtımı

 

 

Sakarya Yüzölçümü: 4.824 km²

Sakarya Nüfusu: 1.010.700

Sakarya İlçeleri: Adapazarı, Akyazı, Arifiye, Erenler, Ferizli, Geyve, Hendek, Karapürçek, Karasu, Kaynarca, Kocaali, Pamukova,Sapanca, Serdivan, Söğütlü, Taraklı, 

980 bin civarında bir Nüfusa sahip olan Sakarya - Adapazarı, Marmara Bölgesi içerisinde bulunan ve İzmitBursaBoluBilecik ve Düzce'ye komşu olan bir çok doğal güzelliklere ev sahipliği yapan muhteşem şehirlerimizden bir tanesidir.Marmara Bölgesinin Çatalca - Kocaeli bölümünde yer alan Sakarya, özellikle Kurtuluş Savaşı esnasında kırılma noktası olan ‘’Sakarya Meydan muharebesi’’ ile bilinmektedir. Sakarya'nın tarihi geçmişi yüzlerce yıl önceye kadar gitmektedir. Birçok tarihi ve kültürel eserlerin bulunduğu kent, bu yönüyle bir kültür turizmi sahasına girmiştir. Bunun yanı sıra, Sakarya tabiat güzellikleriyle ülkemizin en nadide köşelerine sahiptir. Doğa gezginlerinin sıkça tercih ettiği Sapanca bölgesi, bu ilimiz sınırları içerisinde yer almaktadır. Sakarya ekonomisine bakacak olursak, sanayinin gelişme sürecinde olduğunu görmekteyiz. Ekonomik faaliyetler özellikle tarımsal alanlarda sürmektedir. Bunun pozitif sonucu ise, Sakarya doğasının bozulmamış olarak kalmasıdır.Sakarya doğal güzelliklerinin yanı sıra çoğu Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma bir çok tarihi eseri de içerisinde bulundurmaktadır.Rahime Sultan Camii, Sapanca Rüstempaşa Camii, Hasanfehmipaşa Camii, Şeymuslihiddin Camii, Yunuspaşa Camii, II. Beyazid Köprüsü, Beşköprü, Paşalar Kalesi, Seyifler Kalesi, Harmantepe Kalesi; Sakarya Tarihi Mekanlarına güzel örnek olanlardandır.Sakarya’da gezilecek yerlerin en seçkin olanları şu şekilde sıraladık: 

 


Sakarya Gezilecek Yerler

 

 

SAPANCA VE SAPANCA GÖLÜ :  Uzunluğu yaklaşık olarak 16 kilometre olan Sapanca Gölü, geçmişte İzmit körfezi'ne ince bir su hattıyla bağlıydı.Adapazarı'nın Sapanca ilçesinde yer alan bu muazzam bölge her yıl binlerce misafire ev sahipliği yapmaktadır. Sazan, yayın, turna ve alabalık gibi onlarca balık türünün bulunduğu göl, kaynaklarını dağlardan gelen kar sularından sağlamaktadır.Sapanca yayları ile meşhur bir tatil merkezidir.Çiğdem yaylası, Katırözü yaylası, Soğucak Yaylası, Sultanpınar Yaylası,Karagöl Yaylası ve Güzlek yaylaları bunlar içinde en çok talep edilenlerdendir. Bu önemli yaylaların dışında Sapanca'da görülecek yerler listenize; Sapanca İstanbul DereSapanca Vecihi KapısıSapanca Aygır deresi ve Kırkpınar'ı da eklemelisiniz.Sakin bir tatil geçirip ruhunuzu dinlendirmek istiyorsanız, Sapanca Gölü'nü Sakarya'nın gezilecek yerleri listenize koymanızı öneririz. 

MADEN DERESİ: Yemyeşil doğasıyla büyüleyici bir atmosfere sahip olan Maden Deresi, Sakarya'nın Karasu ilçesinde bulunmaktadır. Sakarya'nın doğal güzellikleri içerisinde en önemli yere sahip olan lokasyonlardan bir tanesi olan Maden Deresi son yıllarda yerli turistlerin dışında yabancı turistleri de ağırlamaktadır.Özellikle haftasonları Kocaeli ve İstanbul halkının tercih ettiği bu bölgeyi Sakarya'da görülecek yerler listeniz için iyi bir tercih olacaktır.

KUZULUK KAPLICALARI:  Termal sularından faydalanabileceğiniz huzur dolu bir Sakarya tatili yaşayabileceğiniz muhteşem bir gezi noktasıdır Kuzuluk Kaplıcaları. Selçuklular döneminden beri şifa dağıtan Kuzuluk Kaplıcaları, Sakarya'nın Akyazı ilçesinde bulunmaktadır.Ayrıca Sakarya tatilinde bol bol dinlenip şifa bulabileceğiniz bölgede bulunan otellerde termal tedavi merkezleri de bulunmaktadır.

ACARLAR LONGOZU : Dünyanın en büyük ikinci longozu olan Acarlar Longozu, suya batmış orman anlamına gelmektedir.Sakarya'nın Karasu ilçesinde bulan Acarlar Langozu ziyaretinizde,deniz ve ormanı bir arada görebileceğiniz muazzam doğal sentezin olduğu bölgede eşsiz doğa güzelliklerine tanık olabilirsiniz.Sakarya'nın doğal güzelliklerine muhteşem bir örnek olan Acarlar Langozu'nu, Sakarya'da görülecek yerler listenize eklemelisiniz.

SAKARYA TARAKLI TERMAL TURİZM MERKEZİ :  Doğanın bütün renklerinin bulunduğu bir alan içerisine kurulu termal merkez, hem tertemiz havasıyla hemde şifalı sularıyla çok önemli bir sağlık turizmi merkezidir. Romatizma, eklem, kronik bel ağrıları, cil hastalıkları, aknelere, nevralijlere ve sinir sistemi rahatsızlıklarına deva olan değerli bir mekandır.Sakarya'nın gezilecek yerleri listeniz için çok iyi bir seçenek.

İNÖNÜ YAYLASI: Doğa tutkunlarının sıkça tercih ettiği ve çevresinde kamp yapabildiği bu lokasyonlardan bir tanesi olan İnönü Yaylası, Çam ve Meşe ağaçlarının hoş kokuları arasında ziyaretçilerini karşılamaktadır.Adapazarı - Pamukova sınırları arasında yer alan İnönü Yaylasını sizlerde Adapazarı'nın gezi noktalarına ekleyebilirsiniz.

ÇİĞDEM YAYLASI: Muaazam bir tabiata sahip olan Çiğdem Yaylası, Sakarya'nın Sapanca ilçesine 20 km mesafededir.Her yıl temmuz ayında şenliklerin düzenlendiği bu doğa harikası yeri Sakarya yada Sapanca'da gezilecek yerler listenizde bulundurmalısınız.

KARAGÖL YAYLASI : Yeşilin en güzelini bulabileceğiniz, dolgun tabiat harikalarıyla Karadeniz’in yaylaları arasında özel bir yere sahiptir Karagöl Yaylası. Ahşap mimari yapılarla, bölgenin güzelliğine zarar vermeden konaklama noktaları bölgeye kazandırılmıştır.Sakarya Tatilinizde doğa turu için ideal bir merkez olacaktır.

POYRAZLAR GÖLÜ :  Yoğun şehir yaşantısından uzaklaşıp ruhunuzu dinlendirebileceğiniz en iyi yerler arasındadır.Kamp imkianı da sunan Poyrazlar Gölü ve çevresi Adapazarı'na 10 km mesafededir Türlü kuşların sesleri eşliğinde seyre dalacağınız bu doğal alan, Sakarya’nın sıkça ziyaret edilen yerleri arasındadır. Adapazarı'nda gezilecek yerler listeniz için güzel bir tabiat harikası.

SAKARYA NEHRİ : Ülkemizin Afyon’da bulunan Bayat Yaylası'nın sularından kaynaklarını alarak Sakarya’ya doğru el uzatan nehir, ülkemizin en büyük 3. Nehri olma özelliğine sahiptir. Oldukça fazla çeşit balığın bulunduğu nehir, aynı zamanda balıkçılık anlamında da önemli bir yer tutmaktadır.Sakarya'nın tabiat güzelliklerine mükemmel bir örnek olan Sakarya Nehri'ni,Sakarya'da görülecek yerler listeniz için tavsiye ederiz.

GEYVE ALİ FUAT PAŞA KUVAYİ MİLLİYE MÜZESİ : 1989 yılında ziyaretçilerine kapılarını açan müze, Kuvayi Milliye dönemine ait onlarca eseri ile dikkat çekici bir müzedir.Sakarya'nın Tarihine ışık tutan bu eseri mutlaka görmelisiniz.

 


Sakarya - Adapazarı Ulaşım

 


Marmara Bölgesinde yer alan Sakarya iline ulaşım oldukça basittir.Demiryolu ve Karayolu ile Ulaşabileceğiniz Adapazarı'na; İzmirAnkaraBoluÇanakkale,Yalova, Antalya ve Eskişehir gibi illerden düzenli seferler düzenlenmektedir. Sakarya TransferSakarya günlük tur ihtiyaçlarınız için diğer kuruluşumuz olan Arsis Vip Transfer firmasından destek alabilirsiniz. Adapazarı Havayolu ulaşımınız için İstanbul Atatürk Havalimanı'nı yada Sabiha Gökcen Havalimanı'nı kullanabilirsiniz. İstanbul Atatürk Havaalanı 170 km,İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı ise 110 km mesafededir.İstanbul Atatürk Havalimanı Sakarya transferi yada Sabiha Gökcen Havalimanı Sakarya tranferiniz için diğer bir kuruluşumuz olan Arsis Vip Transfer'den detaylı bilgi alabilirsiniz.

 


Sakarya - Adapazarı Konaklama

 


Marmara Bölgesinin incisi konumunda olan Adapazarı - Sakarya bölgesi her yıl binlerce yerli ve yabancı misafir ağırlamaktadır.Sakarya tatilinizde bütçenize uygun Sakarya Otelleri ve Adapazarı pansiyonları bulabileceğiniz gibi Özellikle Sapanca ve Karasu ilçelerinde Kiralık Apart ve Villa Kiralama seçenekleri de bulabilirsiniz. Kiralık Villa ve Tatil Evi kiralama sektörünün öncülerinden olan Dream Of Holiday olarak şimdilik Sapanca Günlük Kiralık Villalarımızda hizmet vermekteyiz.Çok yakında Sakarya Günlük kiralık Ev ve Adapazarı Kiralık Apartlarımızla, Sakarya, Adapazarı ve Karasu bölgelerinde de hizmet vereceğiz.

Arsiat Turizm Tic. A.Ş. Kalenet