Muş

Muş

Muş'un Tarihi Tanıtımı

 


Muş Yüzölçümü: 2.604 km²

Muş Nüfusu: 407.992

Muş İlçeleri: Merkez, Bulanık, Malazgirt, Hasköy, Varto, Korkut,

405 bin civarındaki Muş'un Nüfusu ile Doğu Anadolu bölgesinde yer alan ve ErzurumDiyarbakır, Batman, BingölAğrı ve Bitlis'e komşu olan Muş, tarih boyunca Anadolu Yarımadasına doğudan gelen akımların kesişim noktası olmuştur. Üzerinde onlarca savaşın yapıldığı Muş, esasında içerisinde kültürel abideler bulunmasına karşın, bu savaşlar esnasında birçoğunu kaybetmiştir.Anadolu'nun kapılarıda Türklere Malazgirt Savaşı ile beraber Muş'ta açılmıştır. Anadolu’nun kapısı görünümünde olan Muş, arta kalan tarihi eserleri ve doğal güzellikleriyle turizm alanında gelişme kaydetme eğilimdedir. İbranice ‘Muşa’ olan isim, verimli ve sulak bölge anlamına gelmekteydi. Muş'un günümüzdeki isminin kaynağının bu dönemden geldiği düşünülmektedir. Bölgede yapılan arkeolojik çalışmalarla her geçen gün daha çok eser gün yüzüne çıkmaktadır. Muş'un gezilecek yerlerini şu şekilde sıraladık:

 


Muş'ta Gezilecek Yerler

 


Arak Manastırı: Roma dönemi mimari özellikleri taşıyan yapı, yaklaşık 1.500 yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir. Bölgenin Sasaniler tarafından ele geçirilmesiyle, aynı şekilde kullanılmaya devam edilmiştir. Kelime anlamı ‘şarap’ olan manastır, Muş ilinin en dikat çekici yapıları arasındadır.Muş'un tarihi yerleri arasında önemli bir yeri olan Arak Manastırı; Muş'un görülecek yerleri listenizde bulunmayı fazlasıyla hak ediyor.

Hacı Şeref Camii:  Selçuklulara ait aslanlı yapının içerisine yapılmış olan cami, 17. Yüzyıl Osmanlı abidesidir.Muş tarihinin bu önemli tarihi mekanını Muş'ta gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Çanlı Kilise:  Yaygın mevkinde bulunan kilise, Sasaniler Devletinin bölgedeki hristiyan halkının ibadeti için özel olarak yaptırmıştır.Muş'un Tarihine şahitlik etmiş olan Çanlı Kilise, özellikle yabancı turistler tarafında sıkça ziyaret edilen Muş'un Tarihi Mekanları arasındadır.Sizlerde kesinlikle Muş'un gezilecek yerleri listenizde bulundurmalısınız.

Muş Kalesi:  Kentin en eski yapıları asında yer alan Muş Kalesi, Moğol istilasına karşın Hz. Osman’ında içinde bulunduğu İslam ordularının mücadelelerine sahne olduğu söylenmektedir.Muş'un görüntüsünü tüm noktalarıyla geniş bir açıdan görebileceğiniz ve Muş tarihine ışık tutmuş olan Muş Kalesi'ni, Muş'ta gezilecek yerler listenizde altı çili olarak bulunmalıdır.

 


Muş'a Ulaşım

 


Muş iline, hem karayolu, hem havayolu, hem de demiryolu ile ulaşmak mümkündür. İstanbulAnkaraİzmirBursa, Antalya  gibi büyük şehirlerin yanında Türkiye'nin her yerinden düzenli olarak yapılan otobüs seferleri vardır. Demiryolu ile ulaşımda, şehir merkezine 3 km uzaklıkta olan tren garını kullanabilirsiniz. Havayolu ile yolculuk yapmak isteyenler, Muş Havalimanı'nı kullanmalıdır. Muş Havalimanı ile merkez arsındaki mesafe 16 km. kadardır. Muş Havalimanı Transfer ihtiyacınız karşılığında, diğer bir kuruluşumuz olan Arsis Vip Transfer'den destek alabilirsiniz. 

 


Muş'ta Konaklama

 


Muş doğal güzellikleri, tarihi dokusu,coğrafi konumu ile Türkiye'nin güzel şehirlerinden bir tanesidir. Muş'ta konaklama için farklı alternatifler bulabileceksiniz.Muş Tatiliniz'de Muş Otelleri, pansiyonları ve farklı konaklama mekanlarını bütçenize uygun şartlarla bulabilirsiniz. Muş ziyaretinizde Günlük ev Kiralama ve Günlük Kiralık daire sektörünün öncü şirketlerinden olan Dream Of Holiday firmamız bünyesinde Muş Tatilinde konaklayabileceğiniz Muş Otelleri, pansiyonlarının dışında ailenizle konaklayıp tatil yapabileceğiniz Muş Günlük Ev Kiralama ve Muş Günlük Kiralık Dairelerimizle sizlere Muş'ta hizmet verebileceğiz.

Arsiat Turizm Tic. A.Ş. Kalenet