Kırklareli

Kırklareli

Kırklareli'nin Tarihi Tanıtımı

 


Kırklareli Yüzölçümü: 6459 km2

Kırklareli Nüfusu: 360.860

Kırklareli İlçeleri: Merkez, Babaeski, Lüleburgaz, Pınarhisar, Vize, Demirköy, Pehlivanköy, Kofcaz,

360 bin civarında olan Kırklereli Nüfusu ile Trakya Bölgesi’sinin Edirne, Tekirdağ ve İstanbul'a komşu olan nadide bir kentidir Kırklareli.Kırklareli'nde bulunan Türkiye’nin Avrupa’ya açılan sınır kapılarından biri olan Dereköy Sınır Kapısı, Artvin'de bulunan Sarp Sınır Kapısı, Edirne - Kapıkule Sınır Kapısı ve Şırnak - Habur Sınır Kapısı gibi Ülkemizin önemli Giriş - Çıkış noktalarından bir tanesidir.Konumu itibari ile asırlardır geçiş güzergahı olan Kırklareli, harikulade doğal yapısıyla görenleri hayran bırakmaktadır.Kırklareli Tabiat güzellikleriyle olduğu kadar, çok değerli kültürel eserlerede sahiptir.Kırklareli çeşitli medeniyetlere ait izler taşımaktadır.Bu eserleri titizlikte koruyup, ufak nüanslı restore çalışmaları ile birlikte turizmde daha ileri noktaları hedeflemeye başlamıştır.Gür ormanlarıyla oksijen kaynağı olan Kırklareli, buna istinadan avcılık konusunda bilindik yerler arasındadır. Ayrıca, bu yemyeşil kentin en özel noktalarında yetişen Kırklareli ıhlamurları Türkiye’nin her yerine yayılmaktadır. Ülkemizin bu eşsiz güzellikteki kentine biraz daha yakından bakıp, Kırklareli'nin gezilecek yerlerini inceledik:

 


Kırklareli'nde Gezilecek Yerler

 


İĞNEADA ORMANLARI :  Aşık olunası bir gezi durağı. Çok nadir bulunan subasar longoz ormanları ile kaplı bu tertemiz oksijenli alanda yürüyüş yapmak ruhunuzu dinlendirecektir.Ağaçların arasından bulunan göllere yansıyan yemyeşil görüntü muhteşem bir silüet oluşturuyor. Özenle korunan bu doğa mucizesi ormanlar yüzlerce türde bitki ve hayvanı içerisinde barındırıyor. Kırklareli'nde gezilecek yerler listenize eklemenizi öneririz.

AYA NİKOLA MANASTIRI KIYIKÖY :  Kayalar içerisine oyularak yapılan ince mimari yeteneklerin ürünü olan bu manastır, döneminin en iyisi olarak göze çarpıyor. Kırklareli'nin Tarihi yerlerinin güzel bir örneği olan Aya Nikola Manastırı; İmparator 6. Jüstinyen tarafından yaptırılmış olup, yerli ve yabancı turistlerce ilgi görmektedir.Sizlerde Kırklareli'nin görülecek yerleri listenize koymalısınız.

PANAYIR İSKELESİ KOYU : Kışlacık Köyünde özenle korunmuş plaj, kutu gibi yapısıyla keşfedilmeyi bekleyen bir tatil köşesidir. Kırklareli'nin doğal güzellikleri için güzel bir örnek olan Panayır Koyu'nu Kırklareli'nde gezilecek yerler listenize öneririz.

AŞAĞI PINAR HÖYÜĞÜ :  Kırklareli kent merkezine sadece 3 km mesafede, kolay ulaşım sağlanabilen bir noktada bulunan tarihi abide, neolotik çağ insanlarının yaşam alanları ve eşyalarını içeren geniş bir tarihi gezi yeridir.Kırklareli'nin Tarihine şahitlik etmiş bölgeyi,Kırklareli'nin gezilecek yerleri listesine koymalısınız.

VİZE KALESİ :  Ünlü Trak devletinin merkezi olan Vize, Roma İmparatorluğu ile verilen mücadeleler esnasında bu kaleyi inşa etmiştir. Sağlam şekilde korunarak günümüze dek ulaşmış olan kale, Kırklareli seyahatinizde uğrayabileceğiniz mekanlar arasındadır.Kırklareli'nin Tarihi Mekanları arasında önemli yer tutan Vize Kalesi'ni;sizlerde Kırklareli'nin görülecek yerleri listenize eklemelisiniz.

SAKA GÖLÜ LONGOZU :  Pek çok doğal zenginliği ile, yeşilin her tonunu görebileceğiniz enfes güzellikte bir alana sahiptir.Görülmeye değer Saka Gölü Longozu; Kırklareli'nde gezilecek yerler listesine eklenebilir bir gezi durağıdır.

ZİNDAN BABA TÜRBESİ : Tuğla ve küfeki taşlarından özenle inşa edilmiş türbe, yılın her döneminde ziyaret edilebilir. Kırklareli tarihi yerlerinin iyi bir örneği olan Zindan Baba Türbesi ziyaretçilerini beklemektedir.

YILDIZ DAĞLARI :  Bulgaristan’dan başlayıp, Karadeniz kıyılarına el uzatan muazzam güzelliklere sahip Yıldız Dağları, görülmeye değer bir gezi noktasıdır. 

SİSLİOBA KALESİ :  Roma Dönemi Garnizonu olarak kullanılan kale, asil duruşuyla varlığını sürdürmektedir. Kırklareli'nin en çok ziyaret edilen kültür turizmi mekanlarından biri olan Sislioba Kalesi, tarihi izleri ile görülmeye değer yerlerden biridir.

DUPNİSA MAĞARASI :  Tarihi geçmişi 180 milyon yıla dayanan mağara, görenleri büyülemektedir. 2720 metre uzunluğu ve içerisinde bir yeraltı nehri bulunan mekan gezi rotaları içerisine eklenmelidir.Kırklareli tarihinin en önemli yerlerinden bir tanesi olan Dupnisa mağarası, görülmeye değer.

POLİÇE KOYU :  Kışlacık Köyü sınırları içerisinde bulunan Poliçe Koyu, cezbedici doğal güzelliğiyle dikkat çekiyor. Arkasında bulunan yemyeşil ormanları ve tertemiz deniziyle Kırklareli seyahatinizde gidebileceğiniz ideal yerler arasına yazılabilir.

 


Kırklareli ulaşım 

 


Kırklareli'ye, karayolu, havayolu ve demiryollarını kullanarak ulaşılabilir. Karayolunu kullanmak isteyenler, AdanaAnkaraİzmirBursa, Antalya gibi büyükşehirlerin yanında diğer şehirlerden de, otobüs firmalarının yapmış olduğu düzenli seferlerini kullanabilirler. Demiryolu ile gitmek isteyenler İstanbul - Edirne Demiryolu hattını kullanabilirler. Havayolu ile ulaşımı tercih edenler ise, İstanbul Atatürk Havalimanı'nından Kırklareli'ye ulaşabilirler. İstanbul Atatürk Havalimanı-Kırklareli Transfer ihtiyacınız olduğunda, diğer bir kuruluşumuz olan Arsis Vip Transfer'den destek alabilirsiniz. 

 


Kırklareli'de Konaklama

 


Kırklareli doğal güzellikleri, coğrafi konumu ile Türkiye'nin güzel şehirlerinden bir tanesidir. Kırklareli'nde konaklama için farklı alternatifler bulabileceksiniz. Kırklareli Tatiliniz'de Kırklareli Otelleri, pansiyonları ve farklı konaklama mekanlarını bütçenize uygun şartlarla bulabilirsiniz. Kırklareli ziyaretinizde Günlük ev Kiralama ve Günlük Kiralık daire sektörünün öncü şirketlerinden olan Dream Of Holiday firmamız bünyesinde Kırklareli Tatilinde konaklayabileceğiniz Kırklareli Otelleri, pansiyonlarının dışında ailenizle konaklayıp tatil yapabileceğiniz Kırklareli Günlük Ev Kiralama ve Kırklareli Günlük Kiralık Dairelerimizle sizlere Kırklareli'nde hizmet verebileceğiz.

Arsiat Turizm Tic. A.Ş. Kalenet