Gümüşhane

Gümüşhane

Gümüşhane'nin Tarihi Tanıtımı

 


Gümüşhane Yüzölçümü: 6668 km2

Gümüşhane Nüfusu: 162.748

Gümüşhane İlçeleri: Kelkit, Köse, Kürtün, Şiran, Torul, Merkez, 

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan GiresunErzincanTrabzon ve Bayburt'a komşu olan 170 bin civarındaki Gümüşhane Nüfusu ile güzel bir ilimizdir. Antik Çağ’da ‘gümüş’ kenti olarak anılmasından dolayı, ismi Türkçe anlamla beraber Gümüşhane olarak belirlenmiştir. Tarihi ipek yolu güzergahı üzerinde bulunan Gümüşhane, her dönemde yeraltı zenginlikleri ve stratejik konumu itibariyle değer gören bir kent olmuştur. Gümüşhane'nin doğal güzellikleri, tarihi dokusu ile turizm alanında kendini göstermeye başlamış bir kenttir. Gümüşhane'nin gezilecek yerlerini sizler için şu şekilde derledik:

 


Gümüşhane Gezilecek Yerler

 


Karaca Mağarası :  256 metre uzunluğa sahip, Gümüşhane'nin önemli turizm noktalarından biridir. Damlataş sütunlarından oluşan mağara, fotoğraf tutkunlarının sıkça ziyaret ettiği bir noktadır. Gümüşhane'nin gezilecek yerleri listenize eklemenizi öneririz.

Santa Harabeleri:  Ortaçağ’da maden işletme bölgesi olarak kullanılan bölgede, Gümüşhane'nin tarihinde öneme sahip kilise ve çeşitli yapılar bulunmaktadır. Bölge, günümüde hem kültür turizmi için, hemde yayla turizmi için ziyaretçilerini ağırlamaktadır.Gümüşhane tarihine şahitlik etmiş olan Santa Harabeleri; kesinlikle Gümüşhane'nin gezilecek yerleri listenize girmeyi hak ediyor.

Kazıkbeli Yaylası:  Keşfedilmeyi bekleyen büyüleyici doğal güzelliklere sahip Kazıkbeli Yaylası, altyapı hizmetlerinin oturtulmuş olmasıyla ziyaretçi sayısını arttırmıştır. Binlerce çeşit bitkinin yetiştiği yayla, tertemiz oksijeni ile ilgi görmeye devam etmektedir. Gümüşhane doğal güzelliklerinin çok iyi bir örneği olan Kazıkbeli Yaslası'nı;mutlaka Gümüşhane'nin görülecek yerleri listenize koymalısınız.

Artabel Gölleri Tabiat Parkı:  Buz kraterlerinin oluşturduğu muazzam güzellikteki Artabel tabiat parkı, doğa tutkunları için ideal bir gezi destinasyonuna sahiptir.Gümüşhane tabiat güzelliklerinin en iyi örneği olan bölgeyi, Gümüşhane'de gezilecek yerler listenizde altı çizili olarak bulundurmalısınız.

İmera Manastırı:  İnanç turizmi açısından önem arz eden İmera Manastırı, geçmiş yüzyıllarda hristiyan inancına sahip kişilerce kuyumcu titizliği ile işlenmiş bir tarihi mekandır. Yerli ve yabancı turistlerin kentte çokca ziyaret ettiği manastır, tarihi dokusuyla görülmeye değer.Gümüşhane'nin tarihi yerleri arasında büyük önem arz eden İmera Manastırı, Gümüşhane seyahatinizde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Çağırgan Türbesi  Osmanlı Sultanı 3. Murat tarafından, İran seferi dönüşünde bir rüya görmesi üzerine yaptırılmıştır. 500 yıla yakın tarihe sahip türbe, Klasik Osmanlı mimarisi özelliklerine sahiptir.

Zigana Geçidi: Rakımı 2032 metre Gümüşhane ve Trabzon'u birbirine bağlayan geçittir. Yoğun ormanlar arasında yılın beş ayı karla kaplı olan bu geçitte bir kayak merkezi  ve çok sayıda tesis bulunmaktadır.Gümüşhane'nin doğal güzelliklerinin en önemli yeri olan Zigana Geçidi kesinlikle Gümüşhane'nin gezilecek yerlerinin içerisinde bulunmalıdır.

Zigana Kayak Merkezi: Karadeniz Bölgesi'nde bulunan ve Gümüşhane ve Trabzon arasında yer alan Zigana Geçidi, Kış tatili için Karadeniz Turlarına dahil edebileceğiniz güzel bir konaklama ve Kayak merkezi'dir.Yılın yaz aylarında oldukça tercih edilen Karadeniz Turları,Zigana Kayak Merkezi ile sömestr ve yarıyıl tatilleri için Uludağ Kayak Merkezi, Erciyes Kayak Merkezi, Kartepe Kayak Merkezi gibi aranacak gibi görünüyor.Büyük bir kısmı ormanlarla kaplı olan Zigana Kayak Merkezi'nde kaliteli Zigana Otelleri de bulunmaktadır.Gümüşhane'nin tabiat ve doğa güzelliklerinin en önemli merkezi olan bölgeyi Kış tatilinizde de alternatifleriniz arasına almanızı tavsiye ediyoruz.

Kromni Vadisi ve İmera Köyü: 1923  tarihine kadar Rum nüfusunun yaşadığı, önemli ticaret yolu olan İpek Yolunun geçtiği Kromni Vadisi içinde 2 maonastır, 33 şapel, 34 kilise barındırmaktadır. Zembelek Kilisesi, Çayıroğlu Kilisesi, Muaharakaya Kilisesi, Alikinos Kilisesi, Ortayayla Kilisesi, Muhara Kilisesi, Soruhan Kilisesi sağlam kalmış kiliselerdendir. Kromni Vadisi içinde eski Rum yerleşklesi olan İmera Köyü bulunur. Bu köyün şimdiki adı Olucak'tır. Kromni Vadisi 1, derece, İmera Köyü ise 3. derece arkeolojik sit alanı olarak ilan edilmiştir. İmera Köyünde bulunan görülmesi gereken İmera Monastırı 1350 yılında inşa edilmiştir. Bögede bu kadar fazla kilise ve monastır olmasının sebebini burda yaşayan azınlık halkın Osmanlı'nın çöküş döneminde propaganda amaçlı yaptığına bağlamak mümkündür. 

 


Gümüşhane'ye Ulaşım

 


Gümüşhane iline en kolay ulaşım karayolundan yapılmaktadır. İstanbulAnkaraİzmirBursa, Antalya gibi büyük şehirlerin yanında, diğer şehirlerden de, otobüs firmalarının yaptığı düzenli seferler vardır. Otogar, şehir merkezinde yer almaktadır. Havayolu ile ulaşımda ise, Gümüşhane'ye en yakın olan Trabzon Havalimanı kullanılmaktadır. Trabzon Havalimanı ile Gümüşhane arası 100 km. kadardır. Trabzon Havalimanı Gümüşhane Transfer ihtiyacınızda, diğer bir kuruluşumuz olan Arsis Vip Transfer'den destek alabilirsiniz. 

 


Gümüşhane'de Konaklama

 


Gümüşhane doğal güzellikleri,tarihi dokusu, coğrafi konumu ile Türkiye'nin güzel şehirlerinden bir tanesidir.Gümüşhane'de konaklama için farklı alternatifler bulabileceksiniz.Gümüşhane Tatiliniz'de Gümüşhane Otelleri, pansiyonları ve farklı konaklama mekanlarını bütçenize uygun şartlarla bulabilirsiniz.Gümüşhane ziyaretinizde Günlük ev Kiralama ve Günlük Kiralık daire sektörünün öncü şirketlerinden olan Dream Of Holiday firmamız bünyesinde Gümüşhane Tatilinde konaklayabileceğiniz Gümüşhane Otelleri, pansiyonlarının dışında ailenizle konaklayıp tatil yapabileceğiniz Gümüşhane'de Ev Kiralama ve Gümüşhane Kiralık Dairelerimizle sizlere Gümüşhane'de hizmet verebileceğiz.

Arsiat Turizm Tic. A.Ş. Kalenet