Elazığ

Elazığ

Elazığ'ın Tarihi Tanıtımı

 

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en çok gelişmiş şehirlerinden biri olan Elazığ, BingölTunceliDiyarbakırMalatya ve Erzincan illerimize de komşudur. Alternatif turizm alanında öne çıkan kent, son dönemlerde bu alanda ilerleme kaydetmiştir. Tarih öncesi dönemlerden itibaren, Elazığ'da birçok uygarlıklar yaşamış ve onlarca kültürel değer ifade eser günümüze dek ulaşmıştır. Elazığ, ekonomik alanda yaptığı hamlelerlede yükselişini sürdüren bir Doğu Anadolu kentidir. Bunların yanı sıra  Elazığ tabiat güzellikleriyle de ön plana çıkmakta olup görülmesi gereken bir kentimizdir. Elazığ’da yaklaşık 3.000 yıl evvel kurulan Harput şehri, günümüzde de zaman zaman kullanılmaya devam etmektedir. Elazığ'ın kendine has giyim tarzı ve sofraları donatan yerel lezzetleri bulunmaktadır. Ayrıca, Türkiye’nin en büyük tarihe sahip üniversitelerinden olan Fırat Üniversitesi Elazığ'da bulunmaktadır. Elazığ’a ulaşım oldukça kolaydır. Karayolu, demiryolu ve havayolu ulaşım seçenekleri ile bu şehri ziyaret edebilirsiniz. Elazığ’da görülmesi gereken onlarca tarihi yapı, eser ve Elazığ doğal güzellikleri mevcuttur. Elazığ'ın gezilecek yerleri içerisinden en seçkin olanları: 

 Elazığ Gezilecek Yerler

 

ELAZIĞ KAPALI ÇARŞI :  Aslına sadık kalınarak yapılan restorasyon çalışmalarıyla birlikte, daha çok ilgi çekmeye başlayan  Elazığ Kapalı Çarşısı; Elazığ kentinden bir anı eşyası veyahut bölgenin yerel yiyeceklerinden alarak kentin kültürünü tadabilirsiniz. Elazığ gezilecek yerlerine güzel bir alternatif.

HAZAR GÖLÜ PLAJI:  Elazığ’ın en çok ziyaret edilen doğal alanlarından bir tanesidir. Çevresinde kurulmuş olan tesislerle birlikte yeşil ve mavi sentezinde oluşan tabiatı izleyip, çayınızı yudumlayabilirsiniz. Elazığ tabiat güzelliklerinin güzel bir örneği olan Hazar Göl barajını sizlerde Elazığ gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

HARPUT BUZLUK MAĞARASI:  Doğal noktaları arasında listeye eklenebilir bir mekandır. Seyir tepesi olacak şekilde bir konumda bulunan mağaranın geçmişi Urartu’lara kadar uzanmaktadır. Hem Elazığ'ın tarihine, hemde Elazığ'ın doğal güzelliklerine tanık olmak isteyenlerin tercihi Harput Buzluk Mağarasıdır. Elazığ görülecek yerler listenizde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

KÖMÜRHAN KÖPRÜSÜ:  Osmanlı dönemi mimari özellikleri taşıyan Kömürhan Köprüsü, Elazığ'ın öne çıkan tarihi yapıları arasında yer almaktadır. 

KEBAN BARAJI:  Yaklaşık olarak 125 kilometre uzunluğa sahip olan baraj gölü, Türkiye’nin en büyük yatırımlarından bir tanesidir Keban Barajı. Bu göl içerisinden 3 farklı ilçeye feribot seferleri bulunmaktadır. Ayrıca, avcılık ve balıkçılık tutkusu olanlarından uğrak noktasıdır. Elazığ gezilecek yerler listenizde bulundurmalısınız.

HAZARBABA KAYAK MERKEZİ:  Kış turizminin her geçen gün geliştiği ve uygun şartlarıyla ön plana çıkmaya başlayan Elazığ Hazarbaba Kayak merkezi, zaman içerisinde daha çok talep almaya başlamıştır.Çok yakında UludağPalandökenErciyes gibi adından söz ettireceğine hiç şüphemiz yok.

ÇIRÇIR ŞALALESİ:  Keban barajının oluşmasına sebebiyet verdiği Çırçır Şelalesi, ülkemizin en genç şelaleleri arasındadır. Çevresinde bulunan modern alabalık tesisleriyle bu bölge rağbet gören bir mekan haline gelmiştir. 

HARPUT KALESİ:  Kentin panoramik görüntülerini seyretmek isterseniz, Harput Kalesi'nin binlerce yıllık tarihiyle birlikte güzel anlar yaşayabilirsiniz.

 

Elazığ'da Konaklama

 

Elazığ doğal güzellikleri, tarihi dokusu,coğrafi konumu ile Türkiye'nin güzel şehirlerinden bir tanesidir. Elazığ'da konaklama için farklı alternatifler bulabileceksiniz.Elazığ Tatiliniz'de Elazığ Otelleri, pansiyonları ve farklı konaklama mekanlarını bütçenize uygun şartlarla bulabilirsiniz.Elazığ ziyaretinizde Günlük ev Kiralama ve Günlük Kiralık daire sektörünün öncü şirketlerinden olan Dream Of Holiday firmamız bünyesinde Elazığ Tatilinde konaklayabileceğiniz Elazığ Otelleri,pansiyonlarının dışında ailenizle konaklayıp tatil yapabileceğiniz Elazığ Ev Kiralama ve Elazığ Kiralık Dairelerimizle sizlere Elazığ'da hizmet verebileceğiz. 

 

Elazığ'a Ulaşım

 

Elazığ'a karayolu, havayolu ve demiryolu ile ulaşımlar sağlanmıştır. Karayolu ile ulaşımda, İstanbulAnkaraİzmirBursa, Antalya gibi büyük şehirlerden günlük, diğer şehirlerden de haftanın belirli günlerinde otobüs firmalarının düzenlediği seferler mevcuttur. Demiryolu ile ulaşım imkanı da vardır. Malatya'dan, Maden ve Ergani üzerinden Diyabakır'a, oradan da Bitlis'in Tatvan ilçesine ulaşır. Diğer yandan da Ankara-Elazığ arasında giden mavi tren seferleri vardır. Havayolu ile ulaşımda ise Ankara İstanbul bağlantılı ve aktarmalı olarak hergün uçuşlar yapılmaktadır. Havalimanı, merkeze 12 km uzaklıktadır. Elazığ Havalimanı Transfer ihtiyacınız olduğunda, diğer bir kuruluşumuz olan Arsis Vip Transfer'den destek alabilirsiniz.  

Arsiat Turizm Tic. A.Ş. Kalenet