Dünya Kültür Mirasları

Dünya Kültür Mirasları

Türkiye'nin Dünya Kültür Mirasları

 


Bütün insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen Dünya gelenilde çok fazla kültürel ve doğal varlık bulunmaktadır.Uluslararası önem arz eden korunmaya değer tarihi kalıntıları,doğal oluşumları ''Unesco'' (United Nations Education, Science and Culture) Dünya Mirasları olarak tanımaktadır.Gize Piramitleri (Mısır), Çin Seddi (Çin), Tac Mahal (Hindistan), Mostar Köprüsü (Bosna Hersek) gibi tarihi değerlerin bulunduğu Unesco Dünya Kültür Mirasları Listesine Türkiye'den de 17 yer dahil edilmiştir.Her karış toprağı tarih olan Anadolu'nun tarihi boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.Onlarca İmparatorluğun hüküm sürdüğü Anadolu'da, hemen her dinin,her ırkın ve her medeniyetin binlerce yıllık tarihi eserini de görme şansı bulabilirsiniz.Özellikle yaz aylarında yoğun bir ziyaretçi ağırlayan Türkiye,sadece dünyaca meşhur plajları ile değil binlerce yıllık tarihi yerleri ve tarihi yapıları ile de Dünya'nın hemen her yöresinden yüzbinleri ağırlamaktadır.Tüm insanlığın ortak değeri olarak anılan Unesco Dünya Mirasları listesine dahil edilmiş olan ülkemiz sınırları içinde yer alan değerlerimizi sizler için derledik; 

 


Türkiye'nin Unesco Dünya Kültür Mirasları

 


Anadolu tarihinde ve Dünya tarihinde oldukça fazla önem arz eden Türkiye'nin kültür miraslarını sizler için derledik. Sizler için önem arz eden Unesco Kültür mirasları hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.Adıyaman Nemrut Dağı 


Kommagene Kralı I. Antiochos’un yaptırmış olduğu anıtları içinde barındıran Nemrut Dağı, Adıyaman'ın Kahta ilçesinde yer almaktadır.1987 yılından beri Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan Nemrut Dağı,güneşin doğuşunu ve batışını Dünya'da seyredebileceğiniz en iyi noktalar arasında yer almaktadır.Doğu ve Batı medeniyetlerinin kesişme noktası olan Nemrut Dağı,Türkiye'de ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.


İstanbul'un Tarihi Alanları 


Yüzyıllardır Dünya'nın Merkezi konumunda olan İstanbul'da asırlardır bir çok kültüre ev sahipliği yapmaktadır.Stratejik konumundan hiç birşey kaybetmeyen İstanbul,Unesco'nun Dünya Mirasları Listesine 4 bölge olarak 1985 yılında dahil edilmiştir.

* Sultanahmet Kentsel Arkeolojik Sit Alanı: Hipodrom, Ayasofya, Aya İrini, Küçük Ayasofya Camisi ve Topkapı Sarayı’nı içine almaktadır.

* Süleymaniye Koruma Alanı: Süleymaniye Camii ve çevresini içine alan bölüm.

* Zeyrek Koruma Alanı: Zeyrek Camii ve çevresini içine alan bölüm.

* Tarihi Surlar Koruma Alan: Marmara Denizi'nden Haliç'e kadar uzan surların bulunduğu alan.


Sivas Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası


Anadolu'nun Taş işçiliğinin en önemli İslami eseri olan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, Sivas'ın Divriği ilçesinde yer almaktadır. 1228-1229 yıllarında Ahmet Şah ve eşi Turan Melek tarafından yaptırılmış olan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası aynı zamanda Türkiye'nin Unesco Dünya Kültür Mirasları listesine giren ilk tarihi yapıtıdır. İslam mimarisinin bu başyapıtı olan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, iki kubbeli türbeye sahip bir cami ve ona bitişik bir hastaneden oluşmaktadır. 


Çorum Hattuşa Antik Kenti 


Anadolu'da asırlar boyunca önemli merkez olan Hattuşa,Hitit İmparatorluğu'nun başkentliğini yapmıştır.1986 yılından beri Unesco Dünya Mirasları içerisinde yer alan Hattuşaş, Çorum'un Bogazköy sınırları içinde yer almaktadır.İnsanlık tarihinin önemli bir mekezi olan Hattuşa Antik Kenti,Türkiye'nin mutlaka görülmesi gereken tarihi yerlerinden bir başkasıdır.


Fethiye Xanthos-Letoon


1988 yılından beri Unesco'nun Dünya Kültür Mirasları Listesinde bulunan Xanthos - Letoon; Antalya ve Muğla arasında yer almaktadır.Fethiye'ye 45 km mesafede bulunan Xanthos, Antik dönemlerde Likya Uygarlığının en önemli idari merkezi konumundaydı. Xanthos'a 5 km mesafede bulunan Letoon ise Kalkan ve Fethiye arasında bulunmakta olup eski dönemlerde Likya Uygarlığının önemli bir dini merkeziydi.Batıda bulunan Leto Tapınağı, Peripteros tarzında yapılmış ve Artemis ve Apollo’nun annesi Leto’ya adanmıştır. 


İzmir Efes Antik Kenti


9000 yıllık yerleşim görmüş tarihi ile Antik dönemin en önemli Liman Kenti ve Ticaret merkezlerinden olan Efes Kenti, İzmir'in Selçuk ilçesinde yer almaktadır.Çukuriçi Höyük, Ayasuluk Tepesi (Selçuk Kalesi, St. John Bazilikası, İsa Bey Hamamı, İsa Bey Camii, Artemision), Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi olmak üzere 4 alan ile 2015 yılında Unesco'nun Dünya Kültür Mirasları listesine girmiştir.İnanç turizminin bu önemli merkezi Kuşadası'na ve Şirince Köyü'ne de oldukça yakın mesafededir.Türkiye'nin en önemli seyahat rotalarından olan Efes'e ülkemizin hemen her yöresinden Efes Turları düzenlenmektedir.


Bursa Cumalıkızık Köyü 


2014 yılından beri Unesco'nun Dünya Kültür Mirasları listesinde yer alan Cumalıkızık Köyü, Bursa ili sınırları arasında yer almaktadır. Türkiye'nin en güzel köylerinden bir tanesi olan Cumalıkızık Köyü, Bursa'da gezilecek yerler listesi içerisinde Uludağ'dan sonra en çok tercih edilen bölgesidir.Osmanlı İmparatorluğu'nun doğuşundan günümüze kadar Bursa'nın tarihinde yer alan Cumalıkızık Köyü,görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.


Karabük Safranbolu 


Kusursuz güzellikteki Safranbolu Evleri ile yıllardır Karadeniz Kıyılarında bir yerleşim yeri olan Safranbolu eşsiz doğal güzelliği ile 1994 yılından beri Unesco Dünya Kültür Mirasları arsında yer almaktadır.Karabük il sınırları içerisinde yer alan Safranbolu,18 yüzyılda Avrupa ve Asya kıtaları arasında önemli bir ticaret merkezi konumundaydı.Muhteşem atmosferi ile misafirlerini büyüleyen Safranbolu,kesinlikle görmeniz gereken yerlerden bir tanesi.


Çanakkale Troya Antik Kenti


Dünya'daki en ünlü Antik kentlerinden bir tanesi olan Troya Antik Kenti,1998 yılından beri Unesco Dünya Kültür Mirasları listesinde yer almaktadır.Homeros'un meşhur İlyada Destanı'nda anlatılan Truva Savaşı'nın yapıldığı kent olan olan Truva Antik Kenti, Çanakkale il sınırlarında bulunmakta olup üzerine Dünya genelinde bir çok Sinema Filmi ve belgesel çekilmiştir.


Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi


Dünya Mimarlık sanatlarının baş yapıtı olan Osmanlı- Türk Mimarisininde en önemli eserlerinden bir tanesidir.Mimar Sinan'ın 'Ustalık Eserim' dediği Selimiye Camii ve Külliyesi,2011 yılından beri Unesco Dünya Kültür Mirasları listesinde yer almaktadır.1569-1575 yılları arasında Sultan 2.Selim (Sarı Selim) tarafınfan Edirne'de yaptırılmış olan Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi,Türkiye'ninde en önemli tarihi mekanlarından bir tanesidir.


Çatalhöyük Neolitik Kenti


Anadolu tarihinin en önemli yerleşim yerlerinden olan Çatalhöyük Neolitik Kenti, Konya'nın Çumra ilçesinde yer almaktadır.Tarımın ilk yapıldığı yer olan Çatalhöyük,2012 yılında Unesco Dünya Kültür Mirasları listesine girmiştir.Anadolu ve Konya Tarihi için önemli bir değer olan Çatalhöyük Neolitik Kenti, Türkiye'nin kesinlikle görülmesi gereken yerlerinden bir başkasıdır.


Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı 


8500 yıllık tarihi geçmişi ile zamanların ruhunu hissedebileceğiniz Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı,2014 yılında Unesco'nun Dünya Kültür Mirasları listesine dahil edildi.İzmir'in Bergama ilçesi sınırları içinde yer alan Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı, Pergamon Antik Kenti, Kibele Kutsal Alanı, İlyas Tepe, Yığma Tepe, İkili, Tavşan Tepe, X Tepe, A Tepe ve Maltepe Tümülüsleri gibi dokuz bölümden oluşmaktadır.


Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri 


Doğu'nun Paris'i olarak adlandırılan Diyarbakır ilimiz sınırlarında olan ve 7 bin yıllık geçmişi ile Diyarbakır'ın Tarihinde yer alan Diyarbakır Kalesi,Dünya tarihi içinde önemli bir evrensel mirastır. Hevsel Bahçeleri ise 8000 yıllık geçmişi ile halkın kullanımına açık bir kültür merkezidir.2015 yılında Unesco'nun Dünya Kültür Mirasları listesine giren Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri, Diyarbakır'ın en önemli  tarihi yerlerindendir.


Ani Arkeolojik Alanı


2016 yılında Unesco Dünya Kültür Mirasları'na dahil edilen Ani Arkeolojik Alanı, Kars ili sınırları içerisinde yer almaktadır.Türkiye ve Ermenistan arasında Tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan Ani Arkeolojik Alanı'nda Pagan, Hıristiyan ve Müslüman kültürlerine  ait  dini, sivil, askeri yapı çeşitlerine ait eserler bulunmaktadır.


Kapadokya


Kalkolotik dönemden günümüze kadar devamlı olarak önemli bir yeleşim merkezi olan Kapadokya, Nevşehir ili sınırlarında yer almaktadır.1985 yılından beri Unesco'nun Dünya Kültür Mirasları arasında yer alan Nevşehir Kapadokya,her yıl milyonlarca insanı kendine çekip büyülemekte,Türkiye'nin en çok ziyaret edilen yerlerinden olan Kapadokya Peri Bacaları, kesinlikle ölmeden görülmesi gereken tarihi bir bölge. Kapadokya Balon Turlarına katılıp Erciyes Dağı'nın bütün ihtişamı ile beraber Göreme, Ürgüp, Avanos'u ve Ihlara Vadisi'ni seyretmenin hazzı kelimelerle bile ifade edilemez.


Pamukkale-Hierapolis


Türkiye'nin sembol görsellerinden olan Pamukkale-Hierapolis; Denizli il sınırlarında bulunmakta olup 1988 yılından beri Unesco'nun Dünya Kültür Mirasları listesinde yer almaktadır.Kimyasal reaksiyon sonucu,çökme ile oluşmuş olan Pamukkale Travertenleri görenlerde hayranlık uyandırmaktadır.Pamukkale Traventenleri ile aynı lokasyonda bulunan Hierapolis Antik Kenti ise Hz. İsa'nın havarilerinden St. Philip'in burada öldürülmesinden dolayı inanç turizmi içinde çok fazla önem teşkil etmektedir.Türkiye'de görülmesi gereken en önemli gezi noktalarından bir tanesidir Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti. 


Afrodisias Arkeolojik Alanı


Her bir yanı Antik Kentler ile çevrili olan Aydın'ın Karacasu ilçesi sınırları içerisinde yer alan Afrodisias Antik Kenti, 2017 yılı itibarı ile Unesco Dünya Kültür Mirasları listesinde kendine yer bulmuştur.Tarihte kentin en önemli tanrıçası olan Afrodit Tapınağı ile ünlü olan Afrodisias Antik Kenti, Antik Yunan ve Roma dönemlerine ait en görkemli tarihi yerlerinden bir tanesidir.


Göbekli Tepe

İnsanlık tarihini tamamı ile baştan yazdıracak olan Göbekli Tepe, Şanlıurfa il sınırları içerisinde bulunmaktadır.Unesco Dünya Kültür Mirasları listesinde henüz yer almayan Göbekli Tepe,2018 yılında düzenlenecek olan UNESCO 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısında Türkiye’nin adayı Göbeklitepe Arkeolojik Alanı olarak listeye dahil edilecektir.

Arsiat Turizm Tic. A.Ş. Kalenet