Diyarbakır

Diyarbakır

Diyarbakır'ın Tarihi Tanıtımı

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan AdıyamanŞanlıurfaMardin, Batman, MuşBingölElazığ ve Malatya'ya komşu olan 930 bin civarında Diyarbakır Nüfusu ile Türkiye'nin en köklü geçmişine sahip kentlerimizden bir tanesidir Diyarbakır.Diyarbakır'ın Tarihi 7.500 yıl öteye uzanmaktadır. Hurriler, Hititler, Asurlar, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular ve Osmanlılar Diyarbakır üzerinde yaşamış uygarlıklardır. Tüm bu farklı kültüerlerin kentte oluşturduğu izleri günümüzde onlarca eserle gözler önüne seren Diyarbakır, tarihi yerleri ile önemli bir kültür turizmi durağı haline gelmiştir.Diyarbakır'ın geniş sofraları ve çeşitli yerel lezzetleri, konuklarını oldukça memnun etmektedir.Diyarbakır, bölgesi içerisinde ekonomik kolların ve tesisleşmelerin en çok geliştiği kent olarak göze çarpmaktadır. Ayrıca tarımsal faaliyetlerde de teknolojik gelişmelere paralel olarak üretim rakamlarını üst ölçeklere çıkartmıştır. Turizm alanında Diyarbakır'ın tanıtımlarının yapılması ve tesisleşmelerin her geçen daha daha iyi hale getirilmesiyle, turizm alanında kendine iyi bir yer tutmuştur. Diyarbakır'ın gezilecek yerlerini şu şekilde sıraladık:

 

Diyarbakır'da Gezilecek Yerler

 

HEVSEL BAHÇELERİ:  Ülkemizin  KapadokyaNemrut DağıTruva Antik KentiLetoon Antik KentiHattuşaş Antik KentiPamukkale ve Cumalıkızık Köyü gibi lokasyonlardan UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan bu muazzam doğal alanlar, yeşilin bölgenin iklimiyle dolgun bir hale gelmesiyle sıra dışı bir Diyarbakır'ın tabiat güzelliğini sunmakta. Diyarbakır'ın en çok ziyaret edilen noktaları arasında ilk sırada yer alan Hevsel Bahçeleri'ni, doğrusu sizlerde Diyarbakır'ın gezilecek yerlerinin üst sıralarına koymalısınız.

DİYARBAKIR SURLARI:  Dünyanın Çin Seddi'nden sonra en büyük tarihi yapısı sayılan Diyarbakır Surları, Diyarbakır’ın denildiğinde akla ilk gelen Tarihi mekanlar arasında yer alıyor.Diyarbakır'ın Tarihinde 900 yıllık bir geçmişe sahip olan Surlarda; Osmanlı, Selçuklu ve Roma medeniyetlerine ait motifler gözükmekte, kültürel bir sentezin buluşma noktası haline gelmektedir. Yerli ve yabancı turistlerce yılın her döneminde rağbet gören Diyarbakır Surları, Diyarbakır'da Gezilecek Yerler notları arasına yazılacak Diyarbakır'ın Tarihi yerlerinden biridir.

DİCLE NEHRİ:  1900 kilometre uzunluğa sahip eşsiz güzelliğiyle bu topraklara çekicilik katan bu Dicle Nehri, Fırat Nehri ile birlikte Mezopototamya'ya bereket getirmiştir.Dicle Nehri'nin 523 kilometresi Türkiye sınırları içinde kalıyor.Diyarbakır'ın doğal güzellikleri öreneği olan Dicle Nehri görülmeye değer.

DİCLE KÖPRÜSÜ: 1065 yılından günümüze sağlamlığıyla ulaşan köprü Mervaniler dönemine ait bir Diyarbakır'ın Tarihine ait eserdir. Çok küçük restorasyon çalışmaları geçiren köprü, aslını koruyarak geçmişten günümüze ışık tutmaktadır.Köprüde bulunan bir kitabe yer almakta olup, 10 gözlü şekilde inşa edilmiştir.Diyarbakır'ın tarihine şahitlik etmiş bu eseri görmenizde yarar var.

HASAN PAŞA HANI:  16. yüzyıl Osmanlı mimarisi özelliklerini taşıyan han, Osmanlı’nın kente verdiği önemi ortaya koymaktadır.Tüm ihtişamıyla ayakta duran yapı Diyarbakır'ın önemli gezi noktaları arasında yer tutmaktadır.

BİRKLEYN MAĞARALARI: Lice ilçesi sınırları içerisinde yer alan Birkleyn Mağarası, antik çağda ölülerin yeraltı dünyasına girdiği yer olarak bilinmektedir. Asur uygarlığına ait kral kabartmalarının bulunduğu Birkleyn Mağarası, mistik havasıyla heyecan verici bir mekandır.Diyarbakır'ın tarihi yerleri arasında önemli yer tutan Birkleyn Mağarası; Diyarbakır'ın gezilecek yerleri listesinde bulunmayı fazlasıyla hak ediyor.

MAR PETYUN KALEDANİ KİLİSESİ:  4. yüzyıla ait bu yapı, günümüzde bölgedeki Süryaniler tarafından halen kullanılmaya devam etmektedir.Diyarbakır'ın tarihi içinde inanç turizmi açısından önemli duraklar arasında yer alan Kaledani Kilisesi, özellikle yurtdışından gelen konuklarca yoğun ilgi görmektedir.

ASUR KALESİ:  Eğil ilçesinde yer alan kale, Asurlular dönemine ait tarihi değer arz eden bir yapıdır.Asur Kalesi'nin alt kısmında yağmur suyunu biriktirme alanları ve sığınaklar o günün şartlarında inşa edilmiştir. Ayrıca bulunduğu konum itibariyle çevresini gözetleme imkanı olan stratejik bir durumdadır. Tarihin izlerini göreceğiniz Asur Kalesi, Diyarbakır'ın gezilecek yerleri listelerine girebilir.

PARLI SAFA CAMİİ:  Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Parlı Safa Camii, Akkoyunlular döneminde yaptırılmış ve günümüze dek sağlamlığını koruyarak ulaşmıştır. İnce işçilikle muazzam motiflerin işlendiği caminin birçok ilgi çekici noktası vardır. Parlı Safa Camii yılın her döneminde ziyaret edebileceğiniz bir mekandır.

DELİLLER HANI:  1527 yılında Hüsrev Paşa tarafından yaptırılan Deliller Hanı, 500 yıla yaklaşan tarihi geçmişiyle görkemli bir kültür durağı olarak göze çarpmaktadır. İtinayla inşa edildiği anlaşılan han, Diyarbakır'ın gezilecek noktaları arasına yazılabilir.

 

Diyarbakır'da Konaklama

 

Diyarbakır doğal güzellikleri,tarihi dokusu,coğrafi konumu ile tatil için tercih edebileceğiniz Türkiye'nin güzel şehirlerinden bir tanesidir.Diyarbakır'da konaklama için farklı alternatifler bulabileceksiniz.Diyarbakır Tatiliniz'de Diyarbakır Otelleri, pansiyonları ve farklı konaklama mekanlarını bütçenize uygun şartlarla bulabilirsiniz.Diyarbakır ziyaretinizde Günlük ev Kiralama ve Villa Tatili sektörünün öncü şirketlerinden olan Dream Of Holiday firmamız bünyesinde Diyarbakır Tatilinde konaklayabileceğiniz Diyarbakır Otelleri, pansiyonlarının dışında ailenizle konaklayıp tatil yapabileceğiniz Diyarbakır Ev Kiralama ve Diyarbakır Günlük Kiralık Dairelerimizle sizlere Diyarbakır'da hizmet verebileceğiz.

 

Diyarbakır'a Ulaşım

 

Diyarbakır'a, havayolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşmak mümkündür. Karayolu ile Ankara, İzmir, İstanbul ve Bursa gibi büyük şehirler başta olmak üzere, her gün otobüs seferleri düzenlenmektedir. Türkiye'nin her bölgesinden rahatlıkla karayolu ile Diyarbakır'a gidilmektedir.Demiryolu ile ulaşımda , haftanın bazı günlerinde Batman'dan ve Adana'dan  Diyabakır'a düzenli tren seferleri yapılmaktadır. Havayolu ile ulaşımda ise, İstanbulAnkaraİzmir'den hergün, Adana ve Antalya'dan haftanın bazı günleri uçuşlar yapılır. Diyarbakır Havalimanı, merkeze sadece 6 km uzaklıktadır. Diyarbakır Havalimanı Transfer ihtiyacınız için, diğer bir kuruluşumuz olan Arsis Vip Transfer'den destek alabilirsiniz.

Arsiat Turizm Tic. A.Ş. Kalenet