Didim

Didim

Didim'in Tarihi Tanıtımı

 

Türkiye'nin Ege bölgesinde Kuşadası ile beraber Aydın iline bağlı olan Didim eski çağlardan günümüze kadar hep popüler bir yerleşim yeri olmuştur.Eski zamanlardan beri bir çok medeniyetin hakimiyet kurduğu Didim günümüzdede Türkiye ve Dünya turizminin Bodrum, Marmaris, Alanya, Kalkan ve Fethiye gibi önemli bir tatil merkezi olma özelliğini taşımaktadır. Didim Tarihi bakımından bir çok kültüre ev sahipliği yaptığından Didim'in Tarihi yerleride oldukça fazladır.Didim'in Tarihi yerleri, gezilecek doğal güzellikleri ve mavi denizi ile Türk ve Dünya tatilcilerinin gözdesi olmaktadır.Didim, eşsiz tarihi dokusuyla, altın renkli kumsalları ve muhteşem koyları ile en müthiş kıyı kentlerinden biridir. Ege Bölgesi'nde en iyi Altınkum Plajı sahip olmakla, Didim, dünyanın en önemli ve en büyük tapınaklarından biri olan Apollon Tapınağı'na ev sahipliği yapıyor.Kentte birçok Avrupalı insanlar özellikle İngilizler yaşamaktadır. Alışveriş merkezleri ile, Didim ziyaretçiler için her mevsim açıktır.  Didim'in görülmesi gereken en önemli ve en önemli yerlerinden biri Apollon Tapınağı'dır:  Didim gezisi sırasında bu tarihi yapıyı görmek gerekir. Apollon Tapınağı M.Ö. 8. yüzyılda Güneş Tanrısı Apollon adına inşa edilmiştir. Mitolojik zamanlarda bu şehir kahinler merkezi olarak biliniyordu. Didim Apollon Tapınağı, dünyanın en büyük üç tapınaklarından biridir.Didim Tatiliniz için Didim Gezip görülebilecek yerler listeniz için bir kaç alternatifi sizler için derledik.

 

Didim'in Gezilecek Yerleri

 

Milet Okulu: Eğer Didim'e gelecekseniz ziyaret edebilir başka bir yerdir. Geometri, matematik, astronomi ve temelleri burada atıldı. Milet Okulu görmeye değer eski yapıdır. Herakleia, Athena Tapınağı ve önemli bir liman Priene tarihle ilgilenen ziyaretçiler için Didim'in tarihi yerlerinden bir tanesidir. 

Akbük: Çok güzel koylara sahiptir.Didim merkeze yakınlığı ile alternatif oluşturur, Akbük'te, her bütçeye uygun birçok Didim otelleri, pansiyonları ve alternatif konaklama imkanları vardır. Akbük gezilecek yerleri , Plajları ve eğlence yerleri ile, Akbük güzel bir yerleşim yeri  ve Didim'e sadece 20 km uzaklıkta  mesafededir.

Bafa Gölü: Didim'e sadece 15 km uzakta  mesafede yer alır, Bafa Gölü, bir doğa harikasıdır. Cennet Adaları, Dalyan, Haydar, Gümüş, Gaye ve Akvaryum Bays  ziyaret sırasında tekne gezileri ile görülmesi gereken yerlerdir. Nisanda Didim de ayrıca Beyaz Altın Festivali keyfini çıkarabilirsiniz..

Apollon Tapınağı: Didim Tarihi mekanlarının en basında gelen Apollon Tapınağı günümüze kadar gelen güzel bir hikayesi vardır. Mitoloji Tarihinde Milattan önceki yüzyıllarda insanlar, kehanetlere,büyülere inanırlardı.Onlara göre her güzel şeyin bir tanrısı vardı. Apollon'da Güneş Tanrısı'ydı. Didim yöresinde Apollon, çobanlık yapan Brankhos'a rastlar ve ona kehanetin sırlarını öğretir.Çoban da Apoolon adına ilk tapınağı kurar. Bu tapınağın diğer adı Didima'dır. Didima ikiz kardeş demektir. Apollon'un ikiz kardeşi Tanrıça Artemis'dir.Apollon Tapınağı;Didim'in gezilecek yerleri listenizin başında olması gereken mekanlardan bir tanesidir.

Bafa Gölü Milli Parkı: Didim'e 10 km. uzaklıktadır. Küçük küçük 5 adası vardır. Teknelerle buralara geziler düzenleyebilirsiniz .Çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan  bölgede, bu uygarlıklara ait tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Didim'de gezilecek yerler listenizde bulunması gereken Bafa Gölü'nde 200 ün üstünde kuş türleri bulunmaktadır.Beşparmak Dağı'nın yamaçlarında bulunan bu parta, olta balıkçılığı, kampçılık ve dağın zirvesine yürüyüşler yapılır.

Didim Plajları: 50 km.lik geniş alana yayılmış sahil şeridindedir.Didim Plajları,mavi bayrak ödüllüdür.Bu yüzden Ege Denizi'nin en gözde turizm merkezleri arasında yer alır. 

Altınkum Plajı: Didim'e 10 km uzaklıktadır.Turkuaz mavisi denizinde, yelken, dalış, rüzgar sörfü gibi aktiviteler ön plandadır. Bu plajın ilerisinde, biraz engebeli yoldan geçerek ulaşacağımız Manastır Koyu Plajı vardır. Burada  Eşek ve Bulamaç Adaları'nın muhteşem manzarasıyla karşılaşacaksınız.Didim'in gezilecek yerleri listenizin en başında bulunacak Altınkum Plajı; Didim Tatili denince ilk akla gelen bölgedir.

Priene Antik Kenti: Didim'e 35 dakika uzaklıktadır. Söke'ye bağlı Güllübahçe'nin Turunçlar mahallesinde yer alır. Samson Dağları'nın eteklerine yapılmış bir mermer kent Athena Tapınağı ve diğer tarihi kalıntılar ziyarete  sunulmuştur.Didim'de gezilecek yerler listenize koyabileceğiniz Didim'in Tarihi yerlerinden bir tanesi.

Didim Gece Hayatı: Didim Tatilinizde kıyı şeridinde bulunan bir çok bar ve restauranlarda kendinizi müziğin ritmine bırakarak keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Alanya gece hayatı, Bodrum gece hayatı, Marmaris gece hayatı ve Kuşadası gece hayatı'nda da olduğu gibi kentin, ışıl ışıl Didim gecelerinde gün doğumuna kadar eğlenebilir unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.Ayrıca Didim Gece Klüpleri hakkında detaylı bilgiye ilgili linkimizden ulaşabilir Didim Tatilinizde hangi mekanı tercih edebileceğinizi araştırmak zorunda kalmazsınız.


Didim'e Ulaşım 

 

Didim Ulaşım açısından oldukça kolay bir lokasyonda bulunmakta olup, Karayolu ulaşımı; İstanbulAnkaraİzmirBursa, Antalya ve Aydın gibi büyük kentlerden Didim ilçesine düzenli olarak otobüs seferleri yapılmaktadır. Didim Havayolu ulaşımınız için Bodrum Havaalanı 85 km, İzmir Adnan Menderes Havalimanı 140 km ve Dalaman Uluslararası Havalimanı 220 km mesafededir.kullanabilirsiniz. Havaalanı transferiniz için diğer bir kuruluşumuz olan Arsis Vip Transfer'den detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Didim Konaklama

 

Ülkemiz sınırları içerisinde bulunan ve yaz tatili için en çok tercih edilen bölgeleri Alanya, Marmaris, Bodrum ve Göcek gibi Dünya'nın en seçkin tatil yerlerinden bir tanesi olan Didim; gerek Didim Otelleri, Didim Pansiyonları  ile Didim Tatili için fazla alternatif bulabileceğiniz seçkin bir Turistik bölgemizdir.Hemen hemen her bütçeye göre konaklayabileceğiniz Didim Otelleri  ve Didim Pansiyoları,  Dünya'nın en güzel otelleri listesine girebilecek düzeydedir.Dream Of Holiday ailesi olarak Didim Villa KiralamaDidim Yazlık Kiralama ve Didim Kiralık Apartlar ımızla sizlere Didim Tatiliniz için bir çok alternatif sunmaktayız.

Arsiat Turizm Tic. A.Ş. Kalenet