Çorum

Çorum

Çorum'un Tarihi Tanıtımı

 


Çorum Yüzölçümü: 12.820 km²

Çorum Nüfusu: 536.483

Çorum İlçeleri: Merkez, Sungurlu, Osmancık, İskilip, Alaca, Bayat, Kargı, Mecitözü, Ortaköy, Uğurludağ, Dodurga, Oğuzlar, Laçin, Boğazkale,

530 bin civarında olan Çorum Nüfusu ve bir bölümü Karadeniz bölgesinde bir bölümü ise İç Anadolu Bölge’sinde yer alan ve Çankırı, Samsun, SinopKastamonu ve Yozgat'a komşu olan tarih dolu bir kentimizdir Çorum.Günümüzden 7000 yıl öncesine dayanan Çorum'un tarihi, Anadolu tarihi kadar İnsanlık tarihi için de çok önemlidir.En az Mısır Medeniyeti kadar önemli  olan ve Anadolunun en büyük uygarlıklarından biri olan Hititlere başkentlik yapan Çorum, içinde barındırdığı kültürel değerlerle bu alanda önemli bir turizm kenti olmuştur.Çorum; Dünya tarihinin en önemli merkezlerinin başında gelmekte olan Hattuşa Antik Kenti,Tarih meraklılarının sıkça ziyaret ettiği bölge olup, dünyaya açılarak tarihi değerleriyle kendini duyurmuştur. Çorum’un adıyla özdeşleşmiş leblebileride ayrı bir özel yer tutmaktadır.Çorum'un tabiat güzellikleride adından sıkça söz edilmesine sebep olmuştur.Çorum kentinin onlarca gezilip görülecek mekanları bulunmaktadır.Çorum'un gezilecek yerlerini sizler için şu şekilde sıraladık: 

 


Çorum'da Gezilecek Yerler

 

Anadolunun ilk yerleşim yerlerinden olan olan Çorum'un tarihi yerleri, doğal güzellikleri ve gezi noktalarını sizler için derledik. Eksik olarak gördüğünüz Çorum'un gezilecek yerlerini ilave edebilir Çorum hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.Alacahöyük Milli Parkı

Çorum kentinin asırlar evvel ki insan yaşamlarını ve değerlerini en güzel şekilde ifade eden alanlarından bir tanesidir. Çorum'un tarihine ışık tutan Alacahöyük Milli Parkı; Yüzlerce eser ve abideleriyle, tarihi soluyacağınız gezi durağıdır. Alacahöyük Milli Parkı; Çorum'da gezilecek yerler listeniz için önerdiğimiz mekanlar arasında ilk sırada yer almaktadır. 

Hattuşa Antik Kenti 

Hitit İmparatorluğunun başkenti olan Hattuşa; Çorum’da Hitit İmparatorluğu'nun merkezi noktası sayılırdı.Mısır Medeniyeti kadar tarihi geçmişe sahip olan Hitit İmparatorluğu o dönemin en güçlü uyguralıklarından bir tanesiydi.Mısırlılar ve Hititliler arasında M.Ö.1280 yılında yapılan ve Tarihte yapılan ilk yazılı antlaşma olarak bilinen Kadeş Antlaşması'na ait metin tabletleri Boğazkale’de bulunmuştur.Hattuşa Antik Kenti'nin en büyük ve etkileyici bir başka kutsal mekanı olan Yazılıkaya Kaya Tapınağı'da kesinlikle Çorum'un gezilecek yerleri arasında bulunmalıdır.Yazılıkaya Kaya Tapınağı içerisinde onlarca tanrı, tanrıça, hayvan ve hayal ürünü yaratıklar kaya yüzeyine işlenmiştir. Hitit medeniyetinden sonra bölgeye Frigler, Medler, Galatlar, Romalılar, Bizanslar hakim olmuştur. Unesco dünya mirasları listesinde KapadokyaNemrut DağıTruva Antik KentiLetoon Antik KentiÇatalhöyükPamukkale ve Cumalıkızık Köyü gibi Hattuşa Antik Kenti'de yer almaktadır.yer alan ve özenle korunan bu eşsiz kültürel değerler,Çorum kentinin en önemli gezi durakları arasındadır.Çorum'da gezilecek yerler listenizin en başına Hattuşaş Antik Kenti'ni koymalısınız.

Hitit Yolu  

Çorum Doğal güzellikleri içerisine doğru dizilmiş onlarca eserleriyle, Hitit Yolu sizleri eşsiz bir tarihi yolculuğa çıkartacaktır. Çorum'un tarihine tanıklık etmiş Hitit Yolu'nu sizlerde Çorum'da görülecek yerler listenize koymanızı tavsiye ederiz.

İncesu Kanyonu 

12 km uzunluğunda olan İncesu Kanyonu, güzergayı boyunca birçok tarihi eserleriyle ve muazzam Çorum'un tabiat güzellikleriyle gözde bir gezi bölgesidir. Çorum'un doğal güzelliklerinin iyi bir örneği olan İncesu Kanyonu'nu sizlerde Çorum'da görülecek yerler listenize eklemelisiniz.

Kybele Kabartması 

Ortaköy mevkinde bulunan bu antik dönem eseri, Helenistik mimari özellikleri taşımaktadır. Görebileceğiniz en görkemli kabartma sanatına sahip Kybele Kabartması, çevresiyle birlikte muhteşem bir bütünlük oluşturmaktadır. Çorum'un  tarihi Eserleri içerisinde önemli bir yer tutan Kybele Kabartması'nı Çorum'un gezilecek yerleri listenize eklemenizi öneririz.

Koyunbaba Köprüsü

Kızılırmak nehri üzerinde görkemlş yapısıyla görenleri büyülüyor. Çorum'un gezilecek yerleri listenizde bulunabilir.

Kargı Yaylası  

Yemyeşil bir tura çıkmak isterseniz, Kargı Yaylası içinizi ferahlatacak tabiat güzellikleriyle en ideal fırsatı sizlere sunacaktır. İçinde bulunan göllerin ağaçlarla oluşturduğu sanatsal bir doğa sentezi. Çorum'un doğal güzelliklerinin güzel bir örneği olan Kargı yaylasını sizlerde Çorum'da gezilecek yerler listenizde bulundurmalısınız.

 


Çorum'a Ulaşım


 

Çorum iline havayolu ve karayolu ile rahatlıkla gidilmektedir. Karayolu ile ulaşım, İstanbulAnkaraİzmirBursa, Antalya gibi büyük şehirler olmak üzere ülkemizin dört bir yanından birçok firmalar otobüs seferleri düzenlemektedir. Havayolunu kullanmak isteyenler için, en yakın konumda olan Amasya Merzifon Havalimanı'ndan Çorum'a ulaşabilirler. Havalimanı ile Çorum merkez arasındaki mesafe,67 km.dir. Amasya Merzifon Çorum Havalimanı transfer ihtiyacınız için, diğer bir kuruluşumuz olan Arsis Vip Transfer'den destek alabilirsiniz.

.


Çorum'da Konaklama

 


Tabiat harikası doğası ve çok eski tarihi ile son yıllarda oldukça fazla rağbet gören Çorum'da konaklama için bir çok seçenek bulabilirsiniz.Çorum OtelleriÇorum pansiyonları ve Alternatif konaklama mekanlarını her bütçeye uygun şartlarla bulabilirsiniz Çorum tatilinizde.Bütçenize göre konaklayabileceğiniz Çorum Otelleri,nin yanı sıra günlük ev kiralama ve Villa Tatili sektörünün Türkiye'deki güvenilir firmalarından olan Dream Of Holiday ailesi olarak Çorum Tatil Evi Kiralama ve Çorum Günlük Kiralık Dairelerimizle Çorum ve tüm Çorum ilçelerinde en uygun fiyata en kaliteli konaklama hizmetini sunmaktadır.

Arsiat Turizm Tic. A.Ş. Kalenet