Bayburt

Bayburt

Bayburt'un Tarihi Tanıtımı

 


Bayburt Yüzölçümü: 2.705 km²

Bayburt Nüfusu: 82.274

Bayburt İlçeleri: Merkez, Aydıntepe, Demirözü,


90 bin civarında olan Bayburt Nüfusu ile güzellikleri ve tarihi geçmişi ile adından sıkça söz ettirmeyi başaran güzel şehirlerimiz arasındadır Bayburt Kenti. TrabzonRizeErzincanErzurum ve Gümüşhane'ye komşu olan ,doğal güzellikleri ve yeşiliyle süslü Bayburt ilimizde gezmeye,görmeye değer birçok tarihi yapıtlar yer almaktadır.Azziler tarafından kurulmuş olan Bayburt'ta  Medler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Emeviler, Saltuklular, Danışmendliler, Selçuklular, Akkoyunlular, Safevi Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu hüküm sürmüş olup Bayburt'un tarihi de M.Ö.3000 li yıllara dayanmaktadır.Marco Polo ve Evliya Çelebi'nin yol güzergahında bulunan ve Seyahatnamelerinde geçen Bayburt, Doğu Anadoluyu Karadeniz bölgesine bağlayan Bayburt ilimiz meşhur ipekyolu güzergahında bulunup Erzurum - Trabzon yolu üzerindedir. Bayburt'un gezilecek yerlerini sizler için şu şekilde derledik;

 


Bayburt'ta Gezilecek Yerler

 Bayburt Kalesi: Osmanlı döneminden kalma en eski, değerli yapıtlar arasındadır.Kalenin dış yüzeyi,yeşil,mor renkte çiçeklerle süslüdür.Bu yüzden Osmanlı döneminde Çinimaçin Kalesi adı verilmiştir. Kalenin doğusunda bir kilise,batısında da yağlı mağarası bulunmaktadır. Bayburt'un tarihine tanıklık etmiş olan Bayburt Kalesi'ni; Bayburt'ta gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz.
 
Dede Korkut Müzesi: Bayburt'un güneydoğusunda,merkeze 39 km. mesafededir.Halk arasında Alibaba diye bilinen Türkmen türbesinin Dede Korkut'a ait olduğu ortaya atılmıştır. Şair Orhan Şaik Gökay 1986 baskılı Dede Korkut Hikayeleri kitabında türbenin resimlerini kullanmış ve Dede Korkut'a ait olduğunu belirtmiştir.Her yıl Temmuz ayında Bayburt'ta bir çok sergiler,şiirler, sempozyumlar düzenlenir.
 
Aydıntepe Yeraltı Şehri: Bayburt'un Aydıntepe ilçesinde yer almaktadır.Yer yüzeyinin yaklaşık 2,5 metre derinliğinde , tüf içinde ,ana kayaya oyulmuş,geniş odalar, galeriler,geniş odalarında başka odalara açıldığı yeraltı şehri vardır. Bayburt halkı bu eşsiz mekanı , gizli güzellik olarak adlandırmışlardır. Bayburt'un önemli tarihi yerlerinden olan Aydıntepe Yeraltı Şehri; görülmeye değer bir bölge.

Sarıkaya Şelaleleri: Bayburt - Erzurum karayolu üzerinde yer almaktadır.Bu şelalelerin eşsiz manzarası karşısında insan adeta büyüleniyor.Dinlenmek ,huzurlu bir ortam bulmak isteyenler için tercih edilebilir.Bayburt'un doğal güzelliklerine iyi bir örenk olan Sarıkaya Şelaleleri, Bayburt tatili için güzel bir uğrak noktası olacaktır.

Çimağıl Mağarası: Merkeze 36 km. uzaklıkta yer almaktadır. Mağaranın yüksekliği 30 metreyi bulmaktadır. 600 metre uzunluğunda ,11 bölümden oluşmaktadır. Çimağıl Mağarası'nın  içinde su birikintileri ,sarkıtlar,dikitler göze çarpmaktadır. Bu sarkıtlar ve dikitler oldukça uzundur.Bayburt'un gezilecek yerleri için iyi bir alternatif olan Çimağıl Mağarası'nı görmenizi tavsiye ediyoruz.
 
Helva Köyü Buz Mağarası: Helva Köyü'nde bulunmaktadır.Merkeze 33 km uzaklıktadır.Mağaranın içinde buzdan meydana gelmiş sarkıtlar ve dikitler vardır.Sıcak yaz aylarında bile mağaradaki buzdan sarkıtların erimeden durması,bölgeye ziyaretçileri hayrete düşürmektedir. Bayburt'un gezilecek yerlerine kesinlikle öneriyoruz Helva Köyü Buz Mağarası'nı.

Yakutiye Camii: Bayburt ili merkezinde yer almaktadır. Minaresi ve caminin tamamı kesme taştan olup,taş işleme sanatı güzel bir şekilde yansıtılmıştır. Bayburt'ta görülecek yerlerden bir tanesi de Yakutiye Camii'dir.

Bent Hamamı: Çoruh Nehri'ne çok yakın mesafede yer almaktadır.16. yüzyılda Akkoyunlu Hace Ferahşad tarafından yaptırılmıştır. Bu zamana kadar iç yapısı hala orjinalliğini korumuştur. Görsel güzelliğiyle halen daha turistlerin ilgisini çeken mekanlardan biridir.

 Bayburt'ta bulunan diğer tarihi yerler ise ;Zahit Efendi Camii,Çarşı Hamamı,Kondolotlar Hamamı,Şehit Osman Türbeleri ,Yukarı Hinzeverek Camii de Bayburt gezilecek yerler listenize alternatif olabilir. 

 

Bayburt'a Ulaşım

 
 

Bayburt'a karayolu ve havayolu ile ulaşmak mümkündür. Başta, İstanbulAnkaraİzmirBursa, Antalya gibi büyükşehirler olmak üzere Türkiye'nin her ilinden düzenli olarak yapılan otobüs seferleri mevcuttur. Havayolu ile ulaşımda ise Erzurum Havaalanı'nı kullanarak Bayburt'a ulaşabilirsiniz. Erzurum Havalimanı ile Bayburt arası 50 km.dir. Erzurum Havalimanı Bayburt Transfer ihtiyacınız doğrultusunda, diğer bir kuruluşumuz olan Arsis Vip Transfer'den destek alabilirsiniz.
 

 

Bayburt'ta Konaklama

 


Gezilecek bu kadar yere sahip olan bu kent çok fazla ziyaretçi ağırlamaktadır. Bayburt tatilinizde Bayburt'ta konaklayabileceğiniz bir çok Bayburt Otelleri, Pansiyonları mevcuttur. Villa ve Daire Kiralama sektörünün öncülerinden olan Dream Of Holiday firmamız Bayburt Günlük Kiralık Ev, Bayburt Günlük Kiralık daireleri ile çok yakında Bayburt ve çevresinde siz Bayburt ziyaretçilerine hizmet verecektir.

Arsiat Turizm Tic. A.Ş. Kalenet