Bartın-Amasra

Bartın-Amasra

Bartın - Amasra'nın Tarihi Tanıtımı

 


Bartın Yüzölçümü: 2.330 m²

Bartın Nüfusu: 198.999

Bartın İlçeleri: Merkez, Amasra, Kurucaşile, Ulus, 

192 bin civarında olan Bartın Nüfusu ile Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Kastamonu, Karabük, Zonguldak ile komşu olan şirin bir kentimizdir Bartın.Tabiat güzelliklerinin bolca yer aldığı Bartın’da onlarca tarihi ve kültürel değer ifade eden eserler de bulunmaktadır.1991 yılında Zonguldak ilinden ayrılarak şehir hüviyeti kazanan Bartın, oldukça zengin orman alanlarına sahiptir. Şüphesiz ki,Bartın denilince ilk akla Amasra gelmektedir.Bartın ilinin en önemli Turizm Merkezi konumunda olan Amasra muazzam güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır.Tabii ki,Amasra dışında Bartın iline ait onlarca doğal güzellikler ve Tarihi mekanlarda mevcuttur.Küre Dağları sınırları içerisinde bulunan kent, üzerinde taşımacılık yapılabilme özelliğine sahip tek çay olan Bartın Çayı ile de ayrı bir yere sahiptir. Bu şirin kentte öne çıkan noktaları sizler için sıraladık:

 


Bartın'da Gezilecek Yerler

 


Amasra: Bartın'a 16 Km mesafede bulunan,doğa güzellikleri ve tarihi ile Karadeniz'in cennet köşelerinden bir tanesidir Amasra. Kraliçe'nin kenti olan ve ilk dönemlerde ismi Sesamos olan Amasra'nın tarihi İskitlilere dayanmaktadır.Fatih Sultan Mehmed'in Çeşmi-Cihan '' Dünyanın Gözbebeği '' olarak adlandırdığı bu şirin kenti ölmeden muhakkak görmek gerek.Tabiatana'nın tüm güzelliklerini cömertçe sergilediği Amasra,her yıl on binlerce insanı ağırlamaktadır.Osmanli Hamami, Amasra Kalesi, Oyma Magaralar, Kemerdere Köprüsü, Içkale Mescidi, Bedesten, Fatih Camii, Antik Tiyatro, Gürcüoluk Magarasi, Çekiciler Çarsisi, Kuşkayasi Yol Anitı, Amasra'da görülecek yerler listeniz için ilk aklımıza gelenler.Ayrıca Amasra tatilinizde,Seyirtepe ve Boztepe'den kuşbakışı seyretmenizi tavsiye ederiz.

Amasra Kalesi: Bütün Amasra'yı panaromik olarak seyredebileceğiniz ve Amasra Tarihine ışık tutan Amasra Kalesi, Çekiciler Çarşında bulunmaktadır. Amasra'nın Tarihi mekanları için çok güzel bir örnek.

Kuşkayası Yol Anıtı: Amasra'nın tarihine ışık tutan bu büyüleyici eserin tarihi Roma İmparatorluğuna dayanmaktadır.Amasra'da gezilecek yerler listenizde bulunabilir.

Güzelcehisar Lav Sütunları:  Bartın ilimizde bulunan ve 80 milyonluk tarihiyle görülmeye değer muazzam doğal güzellikteki Güzelcehisar Lav Sütunları, dünyada eşine az rastlanır bir yapıya sahiptir. Eski bir yanardağın lav akıntılarından oluşan Güzelcehisar Lav Sütunlarını, Amasra'da gezilecek yerler listenize mutlaka koymalısınız.

Amasra Tavşan Adası: Cenevizlilerden kalma kilise ve manastırı içerisinde barındıran bu tabiat güzeli ada, görüntüsüyle sevgi kazanıyor. Bartın’ın Amasra ilçesi sınırlarında yer alan Amasra Tavşan Adası; Bartın gezilecek yerler listeniz için güzel bir alternatif.

Gürcüoluk Mağarası:  Bu mekanda Bartın’ın Amasra ilçesi sınırları içerisinde bulunmakta.Oldukça ilgi çekici havasına katılan sarkıt ve dikitler, içeride mistik bir hava oluşturuyor.Bartın'ın görülecek yerleri listenizde bulunmasını tavsiye ederiz.

Ulukaya Şelalesi: Bartın Ulus mevkinde bulunan bu doğal güzelliklere sahip mekan, bölgede turistlerin en çok rağbet gösterdiği yerler arasındadır. Ruhunuzu dinlendirmek isterseniz, Ulukaya Şelaleleri keşfetmeniz için bekliyor. Bartın'ın tabiat güzelliklerine çok güzel bir örnek.

Kapısuyu Plajı:  Otantik yaz günleri geçirmek istiyorsanız, doğayla iç içe bir sentezde bulunan Kapısuyu Plajı tercihleriniz arasına girebilir. Yemyeşil ağaçlarıyla kaplı dağların kıyıya uzandığı bölgede, denizi ve kumsalı oldukça elverişli durumdadır.Kapısuyu Plajı; Bartın'da gezilecek yerler listeniz için olmazsa olmaz bir bölgesi.

Amasra Boztepe:  Panoramik görüntüler yakalamak istiyorsanız, Amasra Boztepe mevkii, sizin için biçilmiş kaftandır. Bu noktadan güneşin batışını seyretmek ayrı bir keyif kaynağı olacaktır.Amasra'nın gezilecek yerleri listenizin ilk sırası için önerimizdir.

Amasra Cenova Şatosu:  Cenovalı denizcilerin, Bartın sahillerine oldukça önem verdiği tarih kaynaklarıyla ortadadır.Bartın üzerine inşa ettikleri en ciddi yapılardan biri olan Cenova Şatosu, günümüze dek gelmiş haliyle heyecan vericidir. Bartın ziyaretinizde, Amasra’nın tarihine ışık tutan bu tarihi mekanı ziyaret etmenizi öneririz.

 


Bartın - Amasra - Ulaşım

 


Bu tabiat harikası kentimiz olan; Bartın’a Çaycuma-Devrek (Zonguldak) - Mengen -Yeniçağa (Bolu), güneyde de Safranbolu (Karabük) - Gerede (Bolu) üzerinden ulaşmanız mümkün olacaktır.İstanbulAnkaraKocaeliBursa, Adana ve İzmir gibi illerden düzenli seferler düzenlenmektedir. Bartın Havayolu ulaşımınız için Kastamonu Havalimanı'nı yada Zonguldak Çaycuma Havalimanı'nı kullanabilirsiniz. Kastamonu Havalimanı Bartın transferi yada Zonguldak Çaycuma Havalimanı Amasra tranferiniz için diğer bir kuruluşumuz olan Arsis Vip Transfer'den detaylı bilgi alabilirsiniz. Bartın Denizyolu ulaşımınız için Uluslararası Bartın Limanı'nı kullanabilirsiniz. Bartın Limanı dışında Bartın'da Amasra, Kurucaşile Limanları ve Tekkeönü Balıkçı Barınağı yat limanıda mevcuttur.

 


Bartın - Amasra Konaklama

 


Muhteşem atmosferi ile her yıl onbinlerce misafir ağırlayan özellikle Amasra'da konaklayabileceğiniz, Amasra Otelleri, Bartın Otelleri, Amasra Konuk evleri ve pansiyonları mevcuttur. Konuk Evi Kiralama ve Villa Kiralama sektörünün öncü firmalarından olan Dream Of Holiday çok yakında, Amasra Günlük Kiralık VillaAmasra Konuk Evi kiralama ve Kiralık Bartın Evleri ile siz misafirlerimize Bartın ve Amasra'da hizmet sunacaktır.

Arsiat Turizm Tic. A.Ş. Kalenet